Trzy oferty wpłynęły do MPK S.A. w ramach ogłoszonego w kwietniu przetargu na zakup pięciu autobusów elektrycznych dla miasta Kraków.

Ofertę złożyły następujące firmy:

  • Konsorcjum Ursus Bus złożone z firm Ursus SA i AMZ Kutno Sp. z o.o. (kwota 7 mln 550 tys. zł netto)
  • Solaris Bus and Coach S.A. (kwota 7 mln 607 tys. 415 zł netto)
  • Rampini Carlo Spa  (kwota 10 mln 115 tys. zł netto)

Zanim zostanie wybrana najkorzystniejsza propozycja, wszystkie przesłane oferty będą zweryfikowane i sprawdzone, czy są poprawne i czy spełniają wymagania, które postawił zamawiający. Warto pamiętać, że kryterium wyboru najlepszej oferty to nie tylko cena, która stanowi jedynie 70 proc. warunków przetargu, ale także kryteria techniczne (25 proc.) i zużycie jednostkowe energii elektrycznej (5 proc.).

Z firmą, która przedstawiła najkorzystniejszą propozycję i przysłała prawidłową ofertę zostanie podpisana umowa. Od tego momentu producent będzie miał dziewięć miesięcy na dostarczenie autobusów do Krakowa.

Autobusy przyszłości

Elektryczne pojazdy, które zamówił krakowski przewoźnik będą miały ok. 8,5 metrów długości i będą niskopodłogowe. Komfort podróży zapewni m.in. klimatyzacja i niezwykle cicha praca układu napędowego. W wyposażeniu znajdzie się także system informacji pasażerskiej oraz monitoring. Co istotne, MPK S.A. zażądało od producentów, aby baterie elektryczne autobusów można było ładować za pomocą pantografu oraz przez wtyczkę.

W trosce o komfort i czyste powietrze

Elektryczne autobusy są już doskonale znane krakowianom, gdyż przewożą pasażerów już od ponad roku. 29 kwietnia 2014 roku trzy pojazdy tego typu wyjechały po raz pierwszy na linię nr 154 łączącą ścisłe centrum miasta z Białym Prądnikiem. Od tej pory nieprzerwanie kursują w ramach prowadzonych przez MPK S.A. testów. Decyzja o uruchomieniu w Krakowie linii autobusowej obsługiwanej przez autobusy wyposażone w silniki elektryczne wynikała oczywiście z troski o środowisko i czyste powietrze. Pojazdy nie wytwarzają zanieczyszczeń i jednocześnie zapewniają wysoki komfort przejazdu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj