Autobus Solaris o napędzie elektrycznym, który jesienią zasilił tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu, wyjechał na ulice miasta i przewozi już pasażerów. Komunalny przewoźnik na zakup autobusu pozyskał ponad 2 mln zł z dotacji unijnej. Z własnych pieniędzy dołożył ok. 500 tys. zł.

Autobus ma wbudowaną mobilną ładowarkę. Na jednym doładowaniu może przejechać co najmniej 120 km. Pojazd jest niskopodłogowy. Dysponuje wysuwaną platformą, która ułatwi wejście osobom na wózkach. Wnętrze jest klimatyzowane. Autobus posiada monitoring wewnątrz i na zewnątrz.

Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień przypomniała, że MZK w 2018 r. kupił 19 niskopodłogowych autobusów oraz niewielkiego busa. Siedem z nich ma napęd hybrydowy. Pozostałe są napędzane silnikami spalinowymi, które spełniają normy czystości spalin Euro6. Inwestycja kosztowała 21 mln zł. MZK pozyskał na zakup autobusów blisko 18 mln zł z funduszy unijnych. Resztę wyłożył z własnych pieniędzy. Autobusy wożą już pasażerów. Ostatnie trzy dotarły do Oświęcimia w połowie 2019 r.

Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu przewozi rocznie blisko 100 tys. osób. Dysponuje ok. 50 autobusami, które rocznie pokonują 2,4 mln km.

Czytaj więcej

Skomentuj