Stało się tak, chociaż większe wykorzystywanie czystych technologii, takich jak energia słoneczna i pojazdy elektryczne, pomogło ograniczyć wpływ zwiększonego zużycia węgla i ropy naftowej – twierdzi IEA.
Co dalej z paliwami kopalnianymi?
Reuters zwrócił uwagę, że raport IEA został opublikowany kilka tygodni po tym, jak koncerny wydobywające paliwa kopalne m.in. Chevron, Exxon Mobil i Shell odnotowały rekordowe zyski, a BP wycofało się z planów ograniczenia wydobycia ropy i gazu oraz zmniejszenia emisji.
“Firmy produkujące paliwa kopalne osiągają rekordowe dochody i muszą wziąć na siebie część odpowiedzialności” – powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol w komunikacie towarzyszącym raportowi.
Globalna emisja dwutlenku węgla z wytwarzania energii wzrosła w 2022 roku o 0,9 proc. do poziomu 36,8 mld ton – informuje IEA. Emisja CO2 z węgla wzrosła o 1,6 proc., ponieważ po inwazji Rosji na Ukrainę i zmniejszeniu dostaw rosyjskiego gazu do Europy wiele krajów na większą skalę zaczęło używać tego paliwa – podkreślono w raporcie.
Emisja CO2 pochodząca z ropy naftowej wzrosła o 2,5 proc., co ma związek ze wzrostem liczby podróży lotniczych po niskim poziomie w okresie pandemii Covid-19. Natomiast niższa wydajność elektrowni jądrowych i ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym fale upałów, również przyczyniły się do wzrostu poziomu emisji – zauważa IEA dodając, że w 2022 roku udało się uniknąć dodatkowych 550 mln ton emisji dzięki większemu udziałowi odnawialnych źródeł energii w jej globalnej produkcji.
Komentarze (0)