Enea i Energa zawieszają pieniądze dla bloku węglowego Ostrołęka C

Enea i Energa zawieszają pieniądze dla bloku węglowego Ostrołęka C
dom/PAP
14.02.2020, o godz. 9:45
czas czytania: około 2 minut
0

Planowany blok elektrowni na węgiel kamienny w Ostrołęce miał kosztować ok. 6 mld zł i zacząć pracę w 2023 r. To jedna z ważniejszych inwestycji rządowych. Jednak teraz państwowe spółki zaangażowane w projekt - Energa i Enea - zdecydowały o czasowym zawieszeniu jego finansowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kontrakt na budowę bloku węglowego Ostrołęka C podpisano w 2018 r. Na generalnego wykonawcę wybrano wówczas konsorcjum GE Power oraz Alstom Power Systems S.A.S i rozpoczęły się prace przygotowawcze. Zarówno Enea, jak i Energa zapewniły zaangażowanie w wysokości ok. 1 mld zł każda.

Harmonogram przewidywał, że blok będzie gotowy w 2023 r. Jednostka uzyskała w aukcji rynku mocy wsparcie w postaci warunkowej umowy na 15 lat. Jednak już jesienią 2019 r. od rozmów ws. współpracy przy tej inwestycji odstąpił inny partner – PGE. Teraz finansowanie zawieszają pozostali inwestorzy.

“W ostatnim czasie wystąpił szereg okoliczności, mogących mieć w ocenie sponsorów wpływ na projekt, co skutkuje koniecznością kompleksowego przeanalizowania kwestii dalszych działań w projekcie, w tym jego dalszego finansowania. Sponsorzy wskazali tu w szczególności planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej oraz nową politykę kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego” – czytamy w komunikacie Energi.

“Szczegółowy przedmiot, harmonogram oraz sposób przeprowadzenia analiz zostanie uzgodniony przez sponsorów w terminie 10 dni od dnia zawarcia porozumienia. Analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu” – dodano.

Przyznano także, że do tej pory nie udało się znaleźć dodatkowego inwestora w budowę nowego węglowego bloku. Jak podkreśla Energa, zawieszenie finansowania nie oznacza automatycznej zmiany terminu ukończenia inwestycji, który tym w przypadku wynosi 56 miesięcy. Zaawansowanie realizacji projektu na koniec stycznia 2020 r. wynosiło jednak tylko 5 proc.

– Spółki Energa i Enea podjęły słuszną decyzję biznesową. Przyjmujemy ją z zadowoleniem. Jako podmiot, który ogłosił wezwanie na zakup akcji Grupy Energa, nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy jednak różne warianty tego projektu – ocenił sytuację prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024