Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Energetyka cieplna w Rzeszowie przechodzi na paliwo gazowe

Energetyka cieplna w Rzeszowie przechodzi na paliwo gazowe
Bartłomiej Leśniewski
08.07.2024, o godz. 13:05
czas czytania: około 2 minut
0

Budowa nowej kotłowni gazowej w Elektrociepłowni Rzeszów dobiega końca. Nowa instalacja, prowadzona przez PGE składać się będzie z sześciu zasilanych błękitnym paliwem kotłów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

„PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie konsekwentnie realizuje strategię na rzecz dekarbonizacji i przechodzi na paliwa zero- i niskoemisyjne. Kolejnym etapem jest budowa kotłowni gazowej  o łącznej mocy 186 MWt” – czytamy komunikacie PGE

Sześć razy trzydzieści jeden

Nowe źródła wytwórcze to sześć wodnych kotłów gazowych o mocy 31 MWt każdy, które zapewnią wysoką sprawność przetwarzania energii zawartej w paliwie gazowym w ciepło, przy zachowaniu wysokiej niezawodności oraz dyspozycyjności, co zagwarantuje produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku.

– Budowa nowego źródła wytwarzania w Elektrociepłowni Rzeszów to ważny etap transformacji energetycznej, umożliwiający wyłączenie z eksploatacji kotłów wodnych węglowych WP-120. Wykorzystanie paliwa gazowego zamiast węgla eliminuje emisję tlenków siarki i  pyłu, a także zmniejszy emisję CO2 o blisko 56%. Do mieszkańców Rzeszowa popłynie ciepło wytworzone z proekologicznego źródła, co wpłynie na poprawę warunków środowiskowych w mieście – mówi Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Początek najbliższym sezonie

Już w najbliższym sezonie grzewczym do mieszkańców Rzeszowa popłynie ciepło wytworzone w niskoemisyjnym źródle. Kotłownia gazowa została przyjęta do eksploatacji pod koniec kwietnia.

Budowa nowej jednostki gazowej w Rzeszowie to ważna inwestycja dla miasta i jej mieszkańców. Równolegle w elektrociepłowni realizowana jest druga duża inwestycja. Rozbudowywana jest o II linię technologiczną Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE Rzeszów).

Po zakończeniu inwestycji, ITPOE będzie w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, z których, w procesie kogeneracji, wytwarzane są energia elektryczna i ciepło, w większości trafiające do miejskiej sieci ciepłowniczej. Poza sezonem grzewczym ciepło odzyskiwane w procesie termicznego przetwarzania odpadów w ITPOE wystarcza dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta Rzeszowa na ciepłą wodę użytkową.

Docelowo od 2030 roku ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024