Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Energia dla wsi. Można już składać wnioski do programu w 2023 r.

Energia dla wsi. Można już składać wnioski do programu w 2023 r.
PU
26.01.2023, o godz. 15:00
czas czytania: około 2 minut
0

25 stycznia 2023 ruszył nowy program Energia dla wsi. Rolnicy oraz spółdzielnie energetyczne mogą otrzymać dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne, wodne, wiatrowe, biogazownie oraz magazyny energii. Nabór wniosków już ruszył.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Energia dla wsi 2023 to program, dzięki któremu rolnicy i spółdzielnie będą mogli skorzystać z dotacji i pożyczek na inwestycje. W puli miliard złotych.

Dla kogo dopłaty i pożyczki

Z programu mogą skorzystać rolnicy, czyli osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne, które w ramach działalności rolniczej prowadzonej przez okres co najmniej 12 miesięcy, prowadzą gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, położone w ramach zabudowy zagrodowej w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych lub dział specjalny produkcji rolnej. Kolejnymi podmiotami uprawnionymi do wzięcia udziału w naborze są spółdzielnie energetyczne i ich członkowie będący przedsiębiorcami oraz powstające spółdzielnie energetyczne, czyli takie, których przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, która zamierza ubiegać się o umieszczenie jej danych jako spółdzielni energetycznej w wykazie spółdzielni energetycznych prowadzonym przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Na co pieniądze

Rolnicy będą mogli dofinansować instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe o mocy powyżej 50 kW, ale nie większej niż 1 MW, elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 1 MW oraz magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji dotyczących instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, czy elektrowni wodnych i biogazowni. Istniejąca spółdzielnia energetyczna lub jej członek, lub powstająca spółdzielnia energetyczna, którzy skorzystają z programu, będą mogli dofinansować instalacje fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe, elektrownie wodne i biogazownie o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 10 MW oraz magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji jak wyżej. Nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek ruszył 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia 2023 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024