Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiedział, że do czerwca bieżącego roku ustawa wiatrakowa znajdzie się na stole. To oznacza kolejny krok w kierunku liberalizacji przepisów dotyczących energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce.
Rok 2024 to ostatnia prosta przed historycznym „kamieniem milowym” europejskiej polityki środowiskowej, jakim ma być rok kolejny. To właśnie w roku 2025 kraje zjednoczonej Europy zobowiązały się osiągnąć ambitne cele środowiskowe między innymi w obszarze wysokich poziomów recyklingu, ze szczególnym akcentem na recykling tworzyw sztucznych, nie wspominając o energetycznej transformacji Starego Kontynentu.
Energa-Operator zapowiedział znaczące inwestycje w sieć wysokiego napięcia, skupiając się na modernizacji i rozbudowie infrastruktury w celu zwiększenia potencjału przyłączeniowego do odnawialnych źródeł energii (OZE). Planowane wydatki mają przekroczyć 3 miliardy złotych. Jakie będą główne korzyści wynikające z planowanych inwestycji?
Minister przemysłu, Marzena Czarnecka, podczas konferencji prasowej w Katowicach omówiła kwestię wzrostu płac w spółkach węglowych. Wyjaśniła, że zasady podwyżek są ściśle związane z umową społeczną. Czy obowiązująca umowa społeczna w sektorze węglowym będzie wystarczająca, by zapewnić stabilność oraz sprawiedliwe warunki płacowe dla pracowników, czy też potrzebne są dalsze negocjacje i zmiany w polityce płacowej?
Na polskich drogach można spotkać ponad 20 tysięcy rowerów miejskich w kilkudziesięciu miastach. Systemy rowerów publicznych są jednym z kluczowych elementów zielonej mobilności, jednak sposobów ich realizacji jest niemal tyle co samych miast. Czy istnieje model idealny?