Przed biogazowniami w Polsce rysuje się optymistyczna przyszłość. Do produkcji biogazu, a potem energii cieplnej i elektrycznej można zastosować nie tylko odpady komunalne i osady ściekowe, ale także resztki czy odpady z działalności rolnej i rolno-spożywczej. Rolnicze biogazownie to przyszłościowy segment OZE.
– Będziemy przekonywać Komisję Europejską, by przyspieszyła notyfikację polskich przepisów dotyczących systemu kaucyjnego. Wówczas procedura może trwać 10 dni, a nie 3 miesiące – zapowiedział dyrektor w resorcie klimatu i środowiska Robert Chciuk.
Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej przygotowali rekomendacje dla efektywnego wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej. W raporcie „Więcej OZE w sieci. Metody zwiększenia możliwości przyłączeniowych polskiego systemu elektroenergetycznego” pokazano najważniejsze bariery związane z przyłączaniem źródeł OZE do sieci, proponując rozwiązania.
Budżet piątej edycji programu „Mój Prąd”, która ruszy 22 kwietnia, to 955 mln zł – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Nowością w naborze są dopłaty do pomp ciepła.
Jeden z największych globalnych dostawców elektrolitu stosowanego w bateriach litowo-jonowych, chiński Guotai-Huarong Poland, rozpoczyna produkcję masową w Prusicach na Dolnym Śląsku.