Do końca 2026 r. zdecydowano wydłużyć możliwy okres działania funkcjonujących systemów zbierania butelek wielorazowych ze szkła - poinformował PAP resort klimatu i środowiska. Wedle wcześniejszych założeń szklane butelki miały zostać objęte systemem kaucyjnym od momentu startu systemu, tj. od 2025 r. Okazuje się jednak, że do MKiŚ w ramach konsultacji publicznych wpłynął szereg uwag, w tym także w zakresie butelek ze szkła wielokrotnego użytku.
Zastosowanie nowego rodzaju zbrojenia szklanego w produkcji kompozytów obiecuje przełom w redukcji odpadów poprodukcyjnych. Metoda ta, oparta na innowacyjnych technologiach, ma potencjał zmniejszenia ilości odpadów o nawet 20%, podkreślając jednocześnie zalety wytrzymałościowe i efektywność procesu produkcyjnego. Czy nowe rozwiązanie przyniesie rewolucję w branży kompozytów?
Budowa Terminala Instalacyjnego dla Morskich Farm Wiatrowych w Świnoujściu dla spółki Orlen Neptun jest zaawansowana w 50 proc. - poinformował w piątek Budimex, który dokłada wszelkich starań, aby zakończyć prace do 31 grudnia 2024 roku. W październiku 2023 r. spółka uzyskała ostateczną decyzję Ministra Infrastruktury o przyznaniu pięciu nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy ok 5,2 GW.
Zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), globalny popyt na energię elektryczną będzie rósł średnio o 4% rocznie do 2025 roku. Głównymi motorami tego wzrostu są kraje Azji, w szczególności Chiny i Indie, które będą odpowiadać za znaczną część zwiększonego zapotrzebowania.
Odpady drzewne, drewno poprodukcyjne, drewno odpadowe i drewno poużytkowe to kilka definicji asortymentu, który można poddać recyklingowi. Szacuje się, że niespełna 0,4% masy drewna i materiałów drewnopochodnych przeznaczonych do ponownego wykorzystania nie nadaje się do przerobienia. Ponadto na świecie zaledwie 15% drewna odpadowego poddaje się recyklingowi. To zdecydowanie za mało, kiedy uznaje się, że to drzewa są jednym z najważniejszych sprzymierzeńców w walce ze zmianą klimatu.