List otwarty, w którym Lewiatan i ponad 30 organizacji apeluje do MKiŚ o pilne konsultacje dot. aktualizacji Krajowego Planu Energii i Klimatu, przypominając, że termin aktualizacji KPEiK minął 30 czerwca br. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace dotyczące odbioru prognoz w scenariuszu aktywnych działań rządu.
Jeszcze w tym roku może zostać zmieniona ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (dalej: ustawa EPA). Już pojawiają się zapowiedzi uchylenia wybranych zapisów dotyczących realizacji zadań publicznych przy wykorzystaniu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych. Sytuacja finansowa samorządów sprawia, że mają one problemy ze spełnieniem wymogów z tego zakresu, zwłaszcza że wspomniane pojazdy nie tanieją, tak jak wcześniej zakładano.
Rozpoczął się gorący rozruch Portu Czystej Energii, co oznacza testowe spalanie nienadających się do recyklingu odpadów, które są „paliwem” w gdańskiej instalacji. W pierwszej fazie prób i testów nie jest jeszcze produkowana energia elektryczna i ciepło systemowe, które trafią później do odpowiednich sieci – energetycznej i ciepłowniczej.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór wniosków w ramach wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Nabór jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, a przewidziana kwota wsparcia to ponad 92 mln.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz ustawy Prawo ochrony środowiska. Skutkiem zmian ma być wprowadzenie obowiązku dotyczącego tworzenia w miastach stref czystego transportu oraz zakup w gminach wyłącznie autobusów zeroemisyjnych