Samorządy w całym kraju stają przed wyzwaniem związanym z wprowadzeniem systemu depozytowego, który, jak się obawiają, może znacząco podnieść koszty zbiórki odpadów. Gminy mają nadzieję, że jednym ze sposobów na złagodzenie tej sytuacji będzie możliwość przekazywania im kaucji, które nie zostały odebrane przez konsumentów. To rozwiązanie mogłoby stanowić wsparcie w zarządzaniu budżetami lokalnymi, które już teraz zmagają się z rosnącymi wydatkami.
"Najpewniej" pod koniec sierpnia Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu trafi do konsultacji społecznych z jeszcze wyższym niż planowano wykorzystaniem mocy z biogazu w energetyce - poinformował wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapowiedział też zwiększenie wsparcia dla biogazowni o 2 mld zł. Wyraził nadzieję, że na jesieni te rozwiązania zostaną przyjęte przez parlament.
Wydaje nam się, że najwięcej w naszych odpadach jest wszechobecnego plastiku. Nic bardziej mylącego. Bioodpadów w odpadach komunalnych jest wagowo ponad 3 razy więcej, ale nie zajmują one tyle miejsca co odpady z tworzyw sztucznych i dlatego odnosimy wrażenie, że nie jest to poważny problem.
Sektor fotowoltaiczny w Polsce utrzymuje czołową pozycję wśród odnawialnych źródeł energii. W 2023 roku moc zainstalowana PV wzrosła o kolejne 4,6 GW, osiągając łącznie na koniec pierwszego kwartału br. 17,7 GW. Kolejne 17 GW w tym segmencie ma wydane decyzje o warunkach przyłączenia.
Rząd stawia na nowoczesną energetykę, kładąc nacisk na odnawialne źródła energii (OZE) oraz energię jądrową. Inicjatywy obejmują wsparcie prosumentów, rozwój energetyki wiatrowej na lądzie oraz budowę inteligentnych sieci energetycznych. Nowe regulacje mają zwiększyć atrakcyjność inwestycji w mikroinstalacje prosumenckie, liberalizować zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych oraz wspierać rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych, co przyczyni się do dynamicznego rozwoju zielonej energii w Polsce.