Rząd podejmie decyzję o skali pomocy dla odbiorców energii elektrycznej na 2025 rok podczas prac nad przyszłorocznym budżetem – poinformowała w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Nowe przepisy dotyczące cen energii elektrycznej oraz wprowadzenie bonu energetycznego mają na celu złagodzenie skutków wzrostu kosztów energii dla gospodarstw domowych, samorządów i innych wrażliwych odbiorców.
Wielkopolski samorząd ogłosił powstanie Polskiej Izby Wodoru, która ma zrzeszać przedsiębiorców i instytucje zaangażowane w rozwój zeroemisyjnej gospodarki. Misją Izby jest jednoczenie środowisk związanych z technologią wodorową oraz wspieranie inicjatyw w tej dziedzinie. Organizacja będzie współpracować z władzami w zakresie polityki wodorowej i promować edukację specjalistów.
W dniach 21-22 sierpnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach odbędzie się Forum Inwestorów Transformacji Energetycznej. Wydarzenie to będzie doskonałą okazją, by poznać nowe możliwości inwestycyjne i nawiązać cenne kontakty w gronie profesjonalistów zaangażowanych w transformację energetyczną. W pierwszym dniu konferencji uczestnicy będą mieć też niepowtarzalną okazję do networkingu i wymiany doświadczeń podczas kilkugodzinnego rejsu statkiem Żeglugi Augustowskiej.
Spodziewany jest dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych na rozwój sieci elektroenergetycznych w Polsce, które istotnie przekroczą kwotę 100 mld zł do 2030 r. - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Od 2026 r. opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych będzie dotyczyć tylko korporacji posiadających liczne floty aut służbowych – poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Zmiany mają na celu zastąpienie podatku od posiadania pojazdów systemem dopłat do tanich samochodów elektrycznych oraz wsparcie połączeń autobusowych do odległych gmin.