Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

MKiŚ: ponad 100 mld zł spodziewanych nakładów na sieci energetyczne do 2030 r.

MKiŚ: ponad 100 mld zł spodziewanych nakładów na sieci energetyczne do 2030 r.
MŁ/PAP
11.07.2024, o godz. 9:55
czas czytania: około 2 minut
0

Spodziewany jest dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych na rozwój sieci elektroenergetycznych w Polsce, które istotnie przekroczą kwotę 100 mld zł do 2030 r. - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

“Należy podkreślić, że w zaktualizowanych Planach rozwoju operatorów systemu dystrybucyjnego na lata 2020-2025 (dla pięciu największych OSD) ujęto łącznie inwestycje na poziomie ok. 42 mld zł. Ponadto, uwzględniając potrzeby zapisane w Karcie Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki, w latach 2023-2028, będzie to w sumie ponad 74 mld zł przeznaczonych na inwestycje w sieci dystrybucyjne” – napisał Motyka.

Wsparcie w ramach Funduszu Modernizacyjnego

Dodał, że operatorzy systemów dystrybucyjnych mogą ubiegać się o wsparcie w ramach Funduszu Modernizacyjnego – planowana jest VIII transza programu, którego budżet wynosi 3 mld zł.Przedstawiciel resortu klimatu zaznaczył, że jednym ze źródeł finansowania rozwoju sieci elektroenergetycznej w Polsce są środki europejskie, które pozwalają na ograniczenie przenoszenia obciążeń związanych z rozwojem sieci na odbiorców energii elektrycznej.”Dlatego dla wsparcia realizacji ambitnych celów inwestycyjnych podejmowane są działania w celu zapewnienia jak największych możliwości finansowania inwestycji sieciowych ze środków UE, co umożliwi Polsce skuteczną oraz terminową realizację celów polityki klimatyczno-energetycznej oraz przeprowadzenie sprawiedliwego procesu transformacji energetycznej” – napisał Motyka.

Będą zmiany w prawie?

Poinformował też m.in., że rozważane są zmiany legislacyjne, które mają na celu: dalszą optymalizację wykorzystania istniejącej infrastruktury (w tym rozszerzenie formuły cable pooling), zwiększenie transparentności dostępności mocy przyłączeniowych, uproszczenie procesu przyłączeniowego i zwiększenie liczby obiektów możliwych do przyłączenia, ulepszenie procesu planowania rozwoju sieci elektroenergetycznej i czasu przyłączenia oraz zwiększenie elastyczności sieci.

100 mld PLN do 2030 roku

“Podsumowując, spodziewany jest dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych na rozwój sieci elektroenergetycznych w Polsce, które istotnie przekroczą kwotę 100 mld PLN do 2030 r. Planowane inwestycje zwiększą niezawodność pracy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, jak również zwiększą możliwości integracji źródeł OZE oraz zapewnią stabilność dostaw energii elektrycznej i bezpieczną pracę systemu” – podkreślił wiceminister.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024