Jesienią "być może" zaplanowana zostanie nowelizacja ustawy o SUP, która zwiększy częstotliwość rozliczania opłat z jednorazowych opakowań – zapowiedziała wiceszefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) Anita Sowińska podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
Według raportu KPMG, 80 proc. przedstawicieli branży energetycznej ocenia, że wdrażanie odnawialnych źródeł energii jest najpilniejszą kwestią związaną z realizacją założeń Porozumienia paryskiego. W to, że OZE zastąpią paliwa kopalne do 2050 r., wierzy 36 proc. badanych.
Kraków planuje w 2026 r. wykonać głęboki na 2 kilometry odwiert badawczy przy ulicy Tatarakowej w Przylasku Rusieckim; celem jest znalezienie wód geotermalnych - poinformował urząd miasta. Zadanie sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Węgiel ma zawierać mniej siarki i popiołu, a od 1 lipca 2029 roku frakcje ekogroszku i ekomiału mają zupełnie zniknąć z rynku - taki projekt został przygotowany przez resort klimatu. Skutki wejścia nowych przepisów odbiją się fatalnie na cenie opału, ale mają zmniejszyć problem ze smogiem w naszym kraju. Od 1 lipca 2025 r. nie będzie już opału otrzymywanego w procesie przeróbki węgla brunatnego
W opracowywanej strategii NFOŚiGW nacisk ma być położony na budowę gospodarki niskoemisyjnej m.in. poprzez wsparcie odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz poprawę efektywności energetycznej – mówi prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak.