Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło uruchomienie badania mającego na celu zrozumienie opinii i potrzeb uczestników polskiego rynku energii elektrycznej dotyczących funkcjonowania rynku mocy oraz rozwoju sektora energetycznego. Badanie jest kluczowym krokiem w ramach oceny funkcjonowania rynku mocy, która zostanie przedstawiona Sejmowi RP.
Rząd Polski kontynuuje priorytetową strategię rozwijania energetyki jądrowej w kraju. W najnowszej uchwale, wprowadzane są istotne zmiany mające na celu efektywne alokowanie zasobów finansowych w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), przy jednoczesnym zapewnieniu wysoko wyspecjalizowanej kadry dla sektora.
Już wiosną 2025 roku, czyli za rok, na świdnickie ulice wyjedzie kolejnych 10 autobusów elektrycznych. To efekt przetargu rozstrzygniętego w marcu tego roku. 30 kwietnia Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska oraz dyrektor sprzedaży regionu południowo – zachodniego Solaris Bus&Coach Sp. z o. o., Waldemar Wlazło podpisali umowę na zakup 10 pojazdów.
Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem.