W ubiegłym roku gminy musiały zmierzyć się ze znacznym wzrostem kosztów zakupu energii elektrycznej. W porównaniu z 2022 rokiem oznaczało to konieczność przygotowania dodatkowych milionów złotych. W tym roku jest jeszcze drożej, choć nie doszło już do tak radykalnej zmiany rok do roku.
Pomijane dotychczas tereny przemysłowe jako miejsca pod inwestycje wiatrowe z możliwościami przyłączenia do lokalnej sieci energetycznej stanowią atrakcyjną ofertę dla dostawców innowacyjnych rozwiązań energetyki wiatrowej i wykazują realny potencjał redukcji śladu węglowego dla przemysłu.
Reprezentacja 16 osób ze Stowarzyszenia „Polski Recykling” wzięła udział w tegorocznym Chinaplas, największych targach przemysłu tworzyw sztucznych i gumy na świecie, które odbyły się kwietniu w Szanghaju. Polska delegacja pojawiła się na miejscu na zaproszenie organizatora, a jej celem było zacieśnienie relacji gospodarczych, w tym uzyskanie bezpośrednich kontaktów do producentów sprzętu i maszyn oraz zbadanie rynków zbytu dla polskich recyklatów.
Sejm skierował do dalszych prac w komisjach rządowy projekt ustawy zapewniający skuteczne wsparcie dla wrażliwych odbiorców energii. Przygotowany przez MKiŚ projekt zapewni wsparcie dla 1,5 mln rodzin w drugiej połowie 2024 r. Obniży cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh (wcześniej 693 zł/MWh). Dzięki stabilizacji cen energii możliwy jest stopniowy powrót do normalnych zasad funkcjonowania rynku.
Branża motoryzacji stoi przed ogromnym wyzwaniem związanym z dekarbonizacją. Oznacza to, że w najbliższych latach przejdzie dynamiczną transformację, która sprawi, że masowo zostaną wdrożone nowe technologie wspierające ten proces.