Zmianie, jaką wprowadzi działanie systemu kaucyjnego, powinny towarzyszyć inne organizacyjne i prawne zmiany systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Rekordowa produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych w Polsce, odnotowana 8 maja br., wyznacza kolejny etap w rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii. Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), o godzinie 12:30 instalacje PV pracowały z niezwykłą mocą 11 057 MW, generując w ciągu godziny między 12 a 13 aż 10 874 MWh energii.
Choć art. 35 Ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych wchodzi w życie dopiero 1 stycznia 2025 r. (zapewnienie przez JST 30% elektryków we flocie pojazdów), a art. 36 – 1 stycznia 2028 r. (30% w przypadku autobusów), podmioty zobowiązane muszą już teraz przygotować się do zapewnienia co najmniej 30-procentowego udziału tego typu autobusów we flocie obsługującej ich obszar. Ustawa o elektromobilności spotyka się z krytyką ze strony ekspertów, którzy wskazują na brak przygotowania Polski do jej szybkiego wdrożenia.
Krośnieński Holding Komunalny (KHK) podpisał dwie umowy z firmą AGZ Sp. z o.o. z Krosna na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. Nowe instalacje powstaną przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów oraz Zakładzie Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej.
Konferencja klimatyczna ONZ COP 29 odbędzie się w listopadzie br. w Azerbejdżanie. To dla tego kraju ważne dyplomatyczne zwycięstwo, ale tak duże wydarzenie międzynarodowe wiąże się też z licznymi pułapkami i potrzebą zwiększonej kontroli - ocenił portal Politico.