Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

KHK stawia nową farmę fotowoltaiczną w Krośnie

KHK stawia nową farmę fotowoltaiczną w Krośnie
Bartłomiej Leśniewski
09.05.2024, o godz. 8:45
czas czytania: około 3 minut
0

Krośnieński Holding Komunalny (KHK) podpisał dwie umowy z firmą AGZ Sp. z o.o. z Krosna na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. Nowe instalacje powstaną przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów oraz Zakładzie Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

„Na realizację tych inwestycji spółka otrzymała dofinansowanie z NFOŚiGW w Warszawie” – czytamy w komunikacie KHK

Stan posiadania i plany

Niezależność i samowystarczalność energetyczna to priorytetowe kierunki rozwoju Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Aktualnie spółka posiada 18 instalacji prądotwórczych o łącznej mocy ok. 3600 kWh i ma plan na budowę kolejnych.

W najbliższym czasie powstaną m.in. dwie instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii, które dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego wybuduje firma AGZ z Krosna. Umowy na wykonawstwo inwestycji o łącznej wartości ok. 2,1 mln zł netto zostały podpisane w środę, 8 maja 2024 r.

– Rynek energii bardzo dynamicznie się zmienia. Wobec dużych wahań cen energii i coraz częściej występujących cen ujemnych bardzo dużej wagi nabierają możliwości magazynowania energii. Stąd też nasze decyzje o budowie instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego (KHK). – Widzimy w nich duży potencjał, gdyż nie tylko zwiększą się nasze zdolności produkowania energii, ale i jej magazynowania w miejscu wytworzenia. Te inwestycje dadzą nam szanse magazynowania energii wtedy, kiedy jest ona szczególnie tania i zużywać ją wtedy, kiedy jej ceny są bardzo wysokie  – dodaje Janusz Fic.

W instalacji komunalnej i oczyszczalni

Nowe instalacje PV z magazynami energii powstaną w dwóch różnych lokalizacjach i będę mieć różne moce. Pierwsza z nich powstanie na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 350 kWp i magazynie energii o mocy 350 kWh. Koszt jej budowy to 1 835 600,00 zł (netto). Druga instalacja PV – o mocy 80 kWp i magazynie energii o mocy 40 kWh – powstanie na terenie Zakładu Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej. Kosz jej wykonania to 323 800,00 zł (netto).

Obydwie instalacje mają być gotowe w ciągu 12 miesięcy od podpisania umów, czyli najpóźniej do maja 2025 r. Wykonawcą ich budowy jest spółka AGZ z Krosna.

– Spółka AGZ od 30 lat prowadzi działalność w zakresie projektowania i wykonawstwa sieci energetycznych, i w tym zakresie posiadamy spore doświadczenie – mówi Grzegorz Zarzycki, prezes firmy AGZ. – Na swoim koncie mamy wiele robót, w tym realizowanych na terenie miasta Krosna. Jesteśmy wykonawcą m.in. oświetlenia stadionu przy ulicy Legionów, oświetlenie wraz ze sterowaniem pasa startowego i dróg kołowych na krośnieńskim lotnisku, czy systemu sterowania ruchu kołowego na DK 28. Zajmujemy się też budową farm fotowoltaicznych. Obecnie jesteśmy w trakcie budowy instalacji PV o mocy 1 MW ze stacją transformatorową w Rymanowie – wylicza Grzegorz Zarzycki.

Na potrzeby spółki

Według planów KHK energia elektryczna produkowana w dwóch nowo budowanych instalacjach fotowoltaicznych będzie w całości zużywana na potrzeby spółki, podobnie jak energia wytwarzana przez już istniejące już w spółce obiekty prądotwórcze.

– Krośnieński Holding Komunalny posiada 18 instalacji prądotwórczych, w tym kogeneracyjną instalację biomasową ORC, małą turbinę wodą, trzy silniki na biogaz oraz 13 instalacji fotowoltaicznych. W 2023 r. obiekty te wyprodukowały 13 004 MWh energii elektrycznej, przy czym zużycie całkowite energii elektrycznej w spółce wyniosło ok. 12 550 MWh. W porównaniu do 2022 r. produkcja energii elektrycznej w spółce wzrosła w 2023 r. o 5,3% i była większa niż jej zużycie – wyjaśnia Janusz Fic. – Liczymy, że po wybudowaniu kolejnych instalacji i to z magazynami energii nasz bilans energetyczny będzie jeszcze lepszy – dodaje prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Budowa nowych instalacji PV z magazynami energii realizowana jest w ramach programu NFOŚIGW – Ciepłownictwo powiatowe – i jest dofinansowana – po ok. 50% wartości netto inwestycji – w formie dotacji i pożyczki. Docelowo, w ramach tego projektu instalacja PV z magazynem energii powstanie też przy przepompowni ścieków przy ul. Ściegiennego.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024