Na holenderskiej stacji kolejowej Driebergen-Zeist zainstalowano pierwsze na świecie drzwi obrotowe, w których każdy obrót generuje energię. Drzwi mogą też gromadzić energię. Ich wykonawcą jest The Royal Boon Edam.

Drzwi pozwalają zaoszczędzić 4600 KWh rocznie. Zamieszczono w nich specjalny generator, który jest napędzany przez ludzi przechodzących przez drzwi. Z jednej strony generator pozwala na kontrolę prędkości, z jaką drzwi się obracają, a z drugiej gromadzi energię.

Na drzwiach znajduje się skala widoczna dla użytkownika drzwi, która pokazuje, ile energii zostało wyprodukowane. Obrotowe drzwi są jednym z elementów nowego wyglądu stacji kolejowej. Renowacją stacji zajęli się architekci specjalizujący się w budynkach ekologicznych. Nowatorski projekt wykorzystuje wiele energooszczędnych  technologii. Dziennie na stacji znajduje się ok. 8,5 tys. podróżnych.

Przełomowe drzwi są wyposażone w specjalny generator, który jest prowadzony przez ludzką energię, wkładaną w obrócenie drzwi. Generator kontroluje też prędkość obrotów. Sufit w obrotowych drzwiach pozwala dokładnie obejrzeć zastosowaną technologię. Zestaw kondesatorów gromadzi wygenerowaną energię oraz zapewnia stały dopływ energii do energooszczędnego oświetlenia LED w suficie. W razie gdyby oświetlenie LED wykorzystało wszystkie nakłady zgromadzonej energii, system automatycznie przełączy się do alternatywnych źródeł energii w budynku. Dzięki temu, drzwi są oświetlone przez cały czas, nawet gdy ruch pasażerów jest niewielki.

Skala LED umieszczona wewnątrz drzwi pokazuje ilość wygenerowanej energii. Podczas przechodzenia przez drzwi w dość wolnym tempie, skala zatrzyma się w strefie czerwonej lub pomarańczowej. Natomiast normalne lub szybkie tempo przejścia przez drzwi doprowadzi skalę do zielonej strefy, co oznacza, że wygenerowano znaczącą ilość energii. Inny wskaźnik LED pokazuje, kiedy oświetlenie drzwi zużywa energię wytworzoną przez ludzi, a kiedy energią pochodzącą z  alternatywnych źródeł.

Wewnątrz drzwi umieszczono naklejkę  "Human Powered Energy" (Energia wytworzona przez ludzi), która ma uświadomić użytkownikom ich udział w realizacji idei ekologicznego budynku. Informacje o całościowej ilości wytworzonej przez obrotowe drzwi energii są wyświetlane na ogromnym monitorze wewnątrz budynku.

Źródło: Royal Boon Edam

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj