Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Energooszczędne budownictwo może się opłacać

Energooszczędne budownictwo może się opłacać
18.02.2008, o godz. 17:14
czas czytania: około 2 minut
0

Jeden z warszawskich deweloperów zdecydował się na wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań budowlanych. Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwolą zaoszczędzić do 20% zużycia energii w skali roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Energooszczędność budynków osiedlu Klonowa Aleja na Targówku, budowanych przez Orco Property Group, wynika między innymi z podwyższonej izolacyjności ścian i dachów. Podczas gdy Polska norma budowlana przewiduje izolację cieplną ścian zewnętrznych o minimalnej grubości 10 cm, na Klonowej Alei zastosowano dwukrotnie większą izolację o grubości 20cm. Podobnie w przypadku dachów: zdecydowano się na zwiększenie izolacji z zazwyczaj stosowanej 20cm grubości aż do 35 cm grubości, co znacznie polepszy charakterystykę energetyczną budynków.

Innym elementem mającym istotny wpływ na zużycie energii w budynkach jest odpowiednio dobrana, wysoka izolacyjność cieplna okien i drzwi, która dodatkowo spełnia funkcję lepszego tłumienia hałasu. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian i dachów w budynkach na osiedlu Klonowa Aleja będzie wynosił 0,2 W/m2/K, gdzie normy budowlane dopuszczają współczynnik o wartości 0,35 W/m2/K w przypadku mieszkań projektowanych zgodnie z minimalnymi wymaganiami norm budowlanych.

Największą innowacją budowlaną projektu na Targówku są kolektory słoneczne zamontowane na dachach budynków w ilości 133 sztuk o łącznej powierzchni 306 m2. Kolektory te pozwolą zaoszczędzić 514 GJ energii w skali roku, czyli aż do 35% ciepłej wody użytkowej zapotrzebowania dla wszystkich mieszkańców. Mieszkańcy osiedla dzięki  kolektorom  będą uczestniczyć w faktycznym procesie mniejszej emisji CO2 o 96 ton rocznie.

Energooszczędne innowacje budowlane zastosowane w kompleksie Klonowa Aleja są również opłacalne z punktu widzenia długoterminowej inwestycji w nieruchomości, chociażby ze względu na Ustawę o certyfikatach energetycznych mającą wejść w życie 1 stycznia 2009 roku.

– Tak jak w przypadku motoryzacji rosnące ceny paliw przesunęły kryterium wyboru samochodu z ceny zakupu w stronę kosztów eksploatacji, tak rosnące ceny energii na świecie, prawdopodobnie zmienią kryterium wyboru mieszkań z jednorazowej ceny zakupu na koszt użytkowania lokalu i tempo zwrotu kosztów inwestycji – przekonuje Douglas J. Noble, Dyrektor Orco Property Group w Polsce.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024