Jeden z warszawskich deweloperów zdecydował się na wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań budowlanych. Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwolą zaoszczędzić do 20% zużycia energii w skali roku.

Energooszczędność budynków osiedlu Klonowa Aleja na Targówku, budowanych przez Orco Property Group, wynika między innymi z podwyższonej izolacyjności ścian i dachów. Podczas gdy Polska norma budowlana przewiduje izolację cieplną ścian zewnętrznych o minimalnej grubości 10 cm, na Klonowej Alei zastosowano dwukrotnie większą izolację o grubości 20cm. Podobnie w przypadku dachów: zdecydowano się na zwiększenie izolacji z zazwyczaj stosowanej 20cm grubości aż do 35 cm grubości, co znacznie polepszy charakterystykę energetyczną budynków.

Innym elementem mającym istotny wpływ na zużycie energii w budynkach jest odpowiednio dobrana, wysoka izolacyjność cieplna okien i drzwi, która dodatkowo spełnia funkcję lepszego tłumienia hałasu. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian i dachów w budynkach na osiedlu Klonowa Aleja będzie wynosił 0,2 W/m2/K, gdzie normy budowlane dopuszczają współczynnik o wartości 0,35 W/m2/K w przypadku mieszkań projektowanych zgodnie z minimalnymi wymaganiami norm budowlanych.

Największą innowacją budowlaną projektu na Targówku są kolektory słoneczne zamontowane na dachach budynków w ilości 133 sztuk o łącznej powierzchni 306 m2. Kolektory te pozwolą zaoszczędzić 514 GJ energii w skali roku, czyli aż do 35% ciepłej wody użytkowej zapotrzebowania dla wszystkich mieszkańców. Mieszkańcy osiedla dzięki  kolektorom  będą uczestniczyć w faktycznym procesie mniejszej emisji CO2 o 96 ton rocznie.

Energooszczędne innowacje budowlane zastosowane w kompleksie Klonowa Aleja są również opłacalne z punktu widzenia długoterminowej inwestycji w nieruchomości, chociażby ze względu na Ustawę o certyfikatach energetycznych mającą wejść w życie 1 stycznia 2009 roku.

– Tak jak w przypadku motoryzacji rosnące ceny paliw przesunęły kryterium wyboru samochodu z ceny zakupu w stronę kosztów eksploatacji, tak rosnące ceny energii na świecie, prawdopodobnie zmienią kryterium wyboru mieszkań z jednorazowej ceny zakupu na koszt użytkowania lokalu i tempo zwrotu kosztów inwestycji – przekonuje Douglas J. Noble, Dyrektor Orco Property Group w Polsce.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj