Do końca tego roku wszystkie pomieszczenia biurowe, korytarze, toalety, magazyny Urzędu Miasta Szczecin będą wyposażone w energooszczędne źródła światła. Łącznie zostanie wymienionych ok. 1400 lamp (biorąc pod uwagę wymianę prowadzoną od 2007 r.).

Tylko w 2009 r. wymienionych będzie ok. 930 lamp. W tym roku  wymiana oświetlenia będzie kosztowała 120 tys. zł brutto. Łączny koszt w ostatnich 3 latach to 168 tys. zł brutto.

Ogółem, po wymianie w UM Szczecin będzie ok. 1300 lamp jarzeniowych i ok.100 wyposażonych  w energooszczędne świetlówki kompaktowe plafonier. Do wymiany pozostanie jedynie ok. 160-200  opraw w drugorzędnych pomieszczeniach technicznych i zamkniętych archiwach.

– W przypadku wymiany starych lamp jarzeniowych na rastrowe oszczędności wynoszą 2-3%, zyskujemy natomiast na zdrowiu dla oczu (lampy rastrowe zbudowane są w ten sposób, aby jak najmniej oślepiać). Duże oszczędności występują w przypadku wymiany żyrandoli na lampy rastrowe: w zależności od liczby żarówek w starych lampach będzie to oszczędność od 40% nawet do 75%. Dodatkowo zyskuje się na jakości oświetlenia: lepsza barwa, lepsza równomierność oświetlenia – przekonuje szczeciński magistrat.

źródło: szczecin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj