Podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego, uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień delegacji Prelegentów z Ukrainy, gośćmi Enviconu byli:
- Natalia Zaitseva, Ministry for Communities, Territories Development and Infrastructure of Ukraine
- Oleksandr Ignatenko, Capticy Development and Environmental Services Advisor
- Fedir Luchenko, Kharkiv City Council
Uczestnicy Forum wysłuchali również prelekcji, którą online wygłosił Taras Kaluzhnyi, Dyrektor Lwowskiego przedsiębiorstwa komunalnego „Zielone Miasto”, Rada Miejska Lwowa.
Potencjał inwestycyjny
Podczas forum rozmawiano między innymi na temat potencjału inwestycyjnego w zakresie gospodarki odpadami jaki jest awizowany po stronie ukraińskiej. Jeśli chodzi o system gospodarki odpadami to u naszych wschodnich sąsiadów w zasadzie dopiero rozpoczynają się prace związane z budową zakładów MBP. Planowane jest powstanie 207 instalacji MBP w Ukrainie. Dla porównania w Polsce mamy takich instalacji ok 230. Pierwsza tego typu instalacja powstaje we Lwowie. Istnieje zatem duży potencjał na udzielenie wsparcia – chociażby technologicznego czy procesowego od strony polskiej.
90% odpadów jest składowanych
Natalia Zaitseva, Ministry for Communities, Territories Development and Infrastructure of Ukraine przedstawiła ogólny punkt widzenia na kwestię zarządzania odpadami w Ukrainie. Zaprezentowała działania jakie udało się wprowadzić od początku funkcjonowania nowej ustawy odpadowej w Ukrainie. W tej chwili około 10% odpadów w Ukrainie podlega segregacji, pozostałe 90% podlega składowaniu na składowiskach.
Jeśli chodzi o segregację odpadów w rzeczywistości wojennej w Ukrainie to system ten niestety nie funkcjonuje z oczywistych względów prawidłowo – uległ on bowiem zdecydowanemu spowolnieniu a w wielu miejscowościach w zasadzie zatrzymaniu. Jak mówiła Natalia Zaitseva problemem jest też niska świadomość społeczna w zakresie prawidłowej segregacji odpadów. Jednym z głównych obszarów, w którym mamy do czynienia z bardzo niskim poziomem wiedzy jest kwestia odpadów opakowaniowych i elektroodpadów. Podejmowane są jednak działania mające na celu zmianę tej sytuacji.
Mimo dużego terytorium Ukrainy, system przekształcania odpadów nie jest duży – funkcjonowały tu bowiem zaledwie 34 zakłady segregacji odpadów i jedna spalarnia odpadów w Kijowie, która powstała jeszcze w okresie funkcjonowania Związku Radzieckiego.
Zniszczenia wojenne
– Ostatnie lata wojny spowodowały również dość mocne zniszczenia w sferze zagospodarowania odpadów – mówiła Zaitseva. W wyniku ostrzałów i ataków rakietowych zniszczeniu uległa duża część infrastruktury z zakresu gospodarki odpadowej. Zniszczone zostały trzy biogazownie, pojazdy, kontenery i inne elementy infrastruktury systemu. Statystyki te niestety wciąż rosną.
Filary gospodarki odpadowej
Jeśli chodzi o system zarządzania odpadami w Ukrainie, to jest on oparty na dwóch filarach. Ministerstwo Infrastruktury kształtuje system poprzez stanowienie polityki państwowej w tej sferze. W tym roku przyjęto siedem nowych postanowień/rozporządzeń regulujących ten obszar. Dotyczą one między innymi stawek opłat, przeprowadzania przetargów związanych z gospodarką odpadami i innych. Wszystkie inne kwestie regulują samorządy we własnym zakresie, opracowując i wprowadzając plany zarządzania gospodarka odpadami w konkretnym mieście lub regionie. W Ukrainie prawa władz samorządowych w tej sferze są bardzo szerokie.
– Już przed okresem wojny a nawet i teraz widzimy duże zainteresowanie inwestorów w obszarze gospodarki odpadami. Oczywiście nasi najbliżsi sąsiedzi będą u nas przyjmowani z otwartymi ramionami, tak aby korzyści z tej współpracy były obustronne – podsumowała Zaitseva.
Realizacja wspólnych projektów
Możliwości realizacji wspólnych projektów w Ukrainie zaprezentował Oleksandr Ignatenko, Capticy Development and Environmental Services Advisor prezentując szwajcarski projekt, którego beneficjentem jest Ministerstwo Infrastruktury. Projekt ten będzie trwał do roku 2034 i podzielony został na trzy okresy.
Projekt zakłada po pierwsze rozwój instytucji na poziomie regionów. Drugim komponentem są działania związane z zarządzaniem gospodarką odpadami, a trzecim działania dotyczące rozwoju kultury na poziomie regionalnym. Do projektu wybrane zostały 4 pilotażowe regiony: obwód Sumski, obwód Winnicki, obwód Tarnopolski oraz miasto Chmielnicki.
Projekt ten zakłada dialog i konsultacje mające na celu poprawę regulacji prawnych oraz szkolenia doskonalące i rozwijające kadry w obszarze komunalnym.
W chwili obecnej opracowywany jest plan państwowy oraz regionalne plany gospodarowania odpadami. Kolejnym etapem będą plany lokalne. Mowa tu między innymi o sortowniach oraz instalacjach MBP. Powstają projekty w ramach klastrów.
Niestety często okazuje się, że dotychczas współpraca między poszczególnymi samorządami była na stosunkowo niskim poziomie – jest to zatem nowość zmiany dla wielu z nich. Projekt, o którym mowa ma za zadanie zrzeszanie samorządów i pomaganie im w tych działaniach oraz pokazanie jak można realizować razem różnego rodzaju projekty. Wszystko po to, aby samorządy lokalne nauczyły się jak przygotowywać projekty aby zdobyć finansowanie instytucji międzynarodowych – chociażby Europejskiego Banku Rozwoju czy Banku Światowego.
Projekt, o którym mówił Oleksandr Ignatenko ma na celu również pomoc w promowaniu właściwych rozwiązań technologicznych i koncepcji technologicznych.
Podczas Polsko Ukraińskiego Forum Gospodarczego zaprezentowane zostały również aktualne projekty Lwowa w zakresie gospodarki odpadami pod kątem spełnienia dyrektyw Unii Europejskiej: Perspektywy, problemy i możliwości ich rozwiązania. Zagadnienia te omówił Taras Kaluzhnyi, Dyrektor Lwowskiego przedsiębiorstwa komunalnego „Zielone Miasto”, Rada Miejska Lwowa (połączenie online). Omówiono również funkcjonowanie gospodarki odpadowej w Charkowie – prelekcję wygłosił Fedir Luchenko, Kharkiv City Council.
Ze strony polskiej doświadczeniami z zakresu organizacji i rozwiązań funkcjonujących w gospodarce odpadowej w naszym kraju podzielili się z gośćmi z Ukrainy Piotr Szewczyk z Rady RIPOK i ZUOK ,,Orli Staw’’ oraz Mariusz Siudak z MTM Ekotechnika.
Komentarze (0)