Wspomniana komunikacja jest trudnym zdaniem, zwłaszcza w kontekście zalewu informacji na temat szarej strefy w gospodarce odpadami. Sytuację tę rozumie PreZero Polska – firma, która w sposób aktywny wykorzystuje nie tylko różnego rodzaju media i kanały komunikacji, ale również zacieśnia współpracę z różnego rodzaju partnerami.
Współpraca ze światem nauki
Przykładem takiego działania jest chociażby nawiązanie współpracy między Uniwersytetetem Przyrodniczym w Poznaniu – czołowym ośrodkiem naukowym w dziedzinie nauk przyrodniczych i ekoenergetyki oraz PreZero. Celem tej inicjatywy jest współpraca w obszarze ograniczenia niskiej emisji oraz efektywnego wykorzystania energii pierwotnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. To doskonały przykład współpracy ze środowiskiem naukowym.
Zmiana świadomości społecznej i budowa postaw prośrodowiskowych
Innym przykładem inicjatywy budującej świadomość społeczną z zakresu działań prośrodowiskowych z obszaru gospodarki odpadami – tym razem wśród najmłodszych – jest zainicjowana przez PreZero Akademia Łowców Odpadów. To edukacyjna przygoda stworzona z myślą o dzieciach z klas 1-3 szkół podstawowych. Program ma na celu rozwijanie świadomości ekologicznej i zachęcanie najmłodszych do podejmowania praktycznych działań na rzecz ochrony środowiska. Program ten angażuje dzieci poprzez zabawę, edukacyjne gry i Eko Rywalizacje. Uczestnicy uczą się m.in. segregowania odpadów, kompostowania, tworzenia nowych rzeczy z materiałów recyklingowych, a także organizowania i udziału w akcjach sprzątania. Wszystko to w ramach systemu gospodarki odpadami. Akademia Łowców Odpadów promuje odpowiedzialność społeczną, zachęcając dzieci do troski o swoje otoczenie i inspirowania innych do dbania o naszą planetę.
Wspólne inicjatywy branży
Jeśli natomiast chodzi o wpływ na świadomość decydentów czy strony rządowej to przykładem inicjatywy, która doskonale wpisuje się w budowanie wizerunku branży w kontraście do szarej strefy w gospodarce odpadami jest chociażby inicjatywa, w ramach której cztery duże podmioty związane z gospodarką odpadami (PIGO, KIGO, Rada RIPOK oraz IBK), przygotowały apel do premiera, w którym polska branża odpadowa apeluje w kontekście systemu kaucyjnego o kompromis polegający na zapisaniu w ustawie, że system kaucyjny zostanie wprowadzony równolegle z rozszerzoną odpowiedzialnością producentów (ROP).
Wszystkie te działania merytoryczne, wraz z aktywnościami w obszarze nowoczesnych metod komunikacji medialnej składają się na całość budowania wizerunku branży i podkreślają, że branża odpadowa stoi zdecydowanie w opozycji do szarej strefy.
Komentarze (0)