Dziś zaczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji Łódź przygotowała niespodziankę dla zmotoryzowanych mieszkańców.

– Od jutra do 22 września włącznie, każdy kierowca, który zamiast auta wybierze komunikację miejską za przejazd nic nie zapłaci. Wystarczy, że weźmie ze sobą dowód rejestracyjny swojego samochodu i nie będzie musiał kasować biletu – zapowiedział wczoraj prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Łodzi odbędzie się cykl imprez pt. ,,Popraw klimat swojego miasta” promujących idee ekologii, bezpieczeństwa na drogach oraz zachęcających do korzystania z alternatywnych środków transportu. Kulminacyjnym dniem będzie 22 września, kiedy obchodzić będziemy Europejski Dzień bez Samochodu. Na rynku Manufaktury od godz. 16.30 będzie można wziąć udział w konkursach, obejrzeć pokazy psów oraz poznać zasady poruszania się po drogach. Dodatkowo miłośnicy jednośladów będą mogli oznakować swoje rowery tak, by być dobrze widocznym na ulicach. Wieczorem (godz. 19.30) rozpocznie się koncert zespołu „Big Fat Mama”.

Atrakcji nie zabraknie także w pozostałe dni Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. 19 września w godz. 8-14 przy ul. Wierzbowej 51 odbędzie się giełda biletów i pamiątek komunikacji miejskiej oraz konkurs na najciekawszy przedmiot związany z historią komunikacji miejskiej. Ponadto zmotoryzowani łodzianie będą mogli bezpłatnie sprawdzić hamulce w swoich pojazdach. Pomyślano także o miłośnikach jednośladów. Na nich czeka rajd rowerowy. Z kolei dla dzieci, które wezmą udział w konkursie plastycznym (zgłoszenia do 17 września) przygotowano nagrodę, którą będzie m.in. sadzenie drzewek. 20 śliwek zasadzonych zostanie przy al. Jana Pawła II (przy ul. Obywatelskiej), jednak każde z nich będzie miało osobną tabliczkę z imieniem dziecka, które wzięło udział w konkursie.

Idea Europejskiego Dnia bez Samochodu powstała w 1998 r. we Francji. Celem kampanii jest upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu oraz promocja transportu publicznego.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj