Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Europejskie Drzewo Roku 2021. Lipa św. Jana Nepomucena kandydatką z Polski

Europejskie Drzewo Roku 2021. Lipa św. Jana Nepomucena kandydatką z Polski
01.02.2021, o godz. 14:00
czas czytania: około 3 minut
0

Od dzisiaj przez cały luty każdy z nas będzie mógł zdecydować, które drzewo otrzyma tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2021. W tym roku Polskę reprezentuje zwyciężczyni 10. edycji organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku. Lipa św. Jana Nepomucena w woj. podkarpackim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Drzewo  będzie rywalizowało w zaszczytnym gronie 14. europejskich drzew, a o zwycięstwie przesądzą jak co roku głosy internautów. Lipa św. Jana Nepomucena rośnie na skraju wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki, w sąsiedztwie pól. Od 150 lat nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m).

15 tys głosów na wiejską dobrodziejkę

Nazywana przez okolicznych mieszkańców „wiejską dobrodziejką”, dawała pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Jak podkreślają członkowie Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego w Rzeszowie, którzy zgłosili drzewo do polskiej edycji konkursu – nietypowa dla lipy uroda wszystkich zaskakuje, a jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Podczas spotkań i różnorakich koncertów odbywających się pod lipą, przy dźwiękach muzyki czy wirujących w tańcu parach, w jej otoczeniu można zapomnieć o codziennych troskach. W 2020 roku uzyskała tytuł Drzewa Roku w konkursie Klubu Gaja, uzyskując ponad 15 tysięcy głosów internautów.

Silna konkurencja

Wśród kontrkandydatów polskiej Lipy św. Jana Nepomucena do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021 znalazły się najciekawsze drzewa z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych.

W większości są to drzewa-weterani, takie jak tysiącletni platan Curinga, największe drzewo tego gatunku we Włoszech, starożytne drzewo z Holandii, która jest matką wszystkich lip w mieście Etten-Leur, czy samotne drzewo jarzębu pospolitego z Wielkiej Brytanii, będące symbolem 20-letnich działań mających na celu ożywienie dzikiego serca południowej Szkocji.

Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnego życia i dumą okolicznych mieszkańców. Zdjęcia i historie 14. finalistów znaleźć można na stronie głosowania.

Głosowanie do końca lutego

– Głosowanie trwa przez cały luty. Każdy może wskazać swoich 2 kandydatów do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021. Ostatni tydzień głosowania jest tajny i nie będziemy mogli zobaczyć, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy dopiero 17 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników, która w tym roku ze względu na pandemię odbędzie się on-line. Zapraszamy do udziału w głosowaniu i wsparciu naszej „wiejskiej dobrodziejki”! – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

– Ten wspaniały konkurs uczy nie tylko szacunku do drzew. W tych historiach zapisane są często losy społeczności i wielu pokoleń. Dowiadujemy się z nich o tym, jak ważne są drzewa dla naszych losów i ile emocji wiążemy z przyrodą. Gratuluję organizatorom, którzy pomimo trudności wpisują dzieje drzew w europejską kulturę. Głosując nie zapominajmy, że żyjemy dzięki cudowności przyrody, która karmi nas i wspomaga w swojej nieustającej cykliczności – podkreśla Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu ostatniej dekady konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody, a także rzesze miłośników drzew na całym świecie. W Polsce co roku konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja. W ten sposób Klub Gaja chce zwracać uwagę na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024