Fabryki papieru z Brandenburgii miały odprowadzać do Odry ścieki o wysokiej temperaturze

Fabryki papieru z Brandenburgii miały odprowadzać do Odry ścieki o wysokiej temperaturze
MŁ/PAP
16.08.2023, o godz. 7:50
czas czytania: około 2 minut
0

"Fabryki papieru, takie jak PM2 Eisenhuettenstadt i Leipa w Schwedt, odprowadzają do Odry ścieki o temperaturze powyżej 30 stopni. Czy należy to przemyśleć w czasach umierania ryb i kwitnienia glonów?" - zastanawia się portal gazety "Maerkische Oderzeitung" (MOZ) w tekście zatytułowanym: "Ciepłe ścieki z papierni nad Odrą - czynnik ryzyka umierania ryb?".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zasolenie, zanieczyszczenie, niska woda, wysokie temperatury – wszystkie te czynniki sprzyjają zakwitowi toksycznych glonów i doprowadziły do śmierci ryb w Odrze rok temu – przypomina portal.

W Brandenburgii wzdłuż 162-kilometrowego brzegu nie ma zbyt dużej ilości przemysłu, który zanieczyszczałby rzekę. Według Ministerstwa Środowiska Brandenburgii, agencja środowiska (Landesumweltamt) sprawdziła rok temu duże zrzuty ścieków, aby zbadać, czy są one zgodne z zatwierdzonymi wartościami.

Ścieki o podwyższonej temperaturze

“Ścieki w podwyższonej temperaturze wpływały do Odry, która i tak była narażona na wysokie temperatury” – pisze MOZ.

Ścieki z zakładu mogą być odprowadzane w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Do oczyszczalni trafiają ścieki z kilku firm, ale głównie z papierni PM2. “Na początku procesu oczyszczania woda ma od 35 do 36 stopni C, po czym musimy ją schłodzić o sześć stopni. Mamy dwie wieże chłodnicze, ale jedna z nich nie jest w stanie tego zrobić z powodu zwapnienia” – wyjaśnia Juergen Koepke, kierownik oczyszczalni ścieków.

Agencja ochrony środowiska “była świadoma problemu. Granica 30 stopni C została przekroczona po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku (…)” – pisze MOZ. W dniu 8 sierpnia 2022 r. temperatura ścieków wynosiła 34 stopnie – to prawie dziesięć stopni więcej niż miała woda w Odrze.

MOZ zwraca w swoim tekście uwagę, że “ciepłe ścieki to typowy problem dla producentów papieru”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024