Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Fala wezbraniowa i kontrola "złotych alg" w Odrze

Fala wezbraniowa i kontrola
R.G.
10.06.2024, o godz. 8:41
czas czytania: około 3 minut
0

W związku z przemieszczaniem się Odrą fali wezbraniowej, która pojawiła się po ostatnich opadach deszczu, służby będą monitorowały bieg rzeki i zbiorniki wodne mające połączenie z tą rzeką. To tam w ciągu kilku najbliższych dni ma się dostać woda z Odry ze „złotą algą” i wtedy może dojść do zakwitu glonu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Dla samej Odry, w związku z występowaniem „złotej algi”, obecnie wydane są alerty I i II stopnia. Liczebność tego glonu w ostatnich dniach w rzece wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby.

Sytuacja na Kanale Gliwickim

Monitoring Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), z 3 czerwca br., wykazał istotny spadek liczebności „złotej algi” w Kanale Gliwickim i obecnie obowiązuje tam alert I (najniższego) stopnia. 

Dodajmy że, ze względu na przejście w tym tygodniu frontu z intensywnymi opadami deszczu, w Kanale Gliwickim i w Odrze dochodzi obecnie do znaczących spadków tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Bieżący monitoring i natlenianie   

Podczas narady, która odbyła się 4 czerwca br., Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ), wydał nowe rekomendacje dla służb.

Do najważniejszych zaleceń należy bieżący monitoring terenowy i przygotowanie do akcji natleniania wody, w przypadku gdy wartości pomiarów tlenu rozpuszczonego spadną do 4 mg/l.

Przypomnimy też, że w Odrze, według danych monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), liczebność „złotej algi” w ciągu kilku dni wzrosła: w Malczycach z 27 mln na 47 mln komórek/w litrze wody, w Bytomiu Odrzańskim z 27 mln na 42 mln komórek/w litrze wody, w Słubicach z 16 mln na 31,5 mln komórek/w litrze wody, a w Widuchowej z 3 mln na 20 mln komórek/w litrze wody. Najwyższą liczebność „złotej algi” odnotowano w Łanach: 50 mln komórek w litrze wody. Wyniki analiz są dostępne na stronie internetowej: www.gov.pl/Odra

Śladowe ilości toksyny

Do tej pory badania laboratoryjne Odry wykazywały obecność śladowych ilości toksyny „złotej algi” (prymnezyn) w wodzie. Jednakże obecnie obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody.

Stanowi to formę stresu dla „złotej algi”, która może reagować na niego poprzez produkcję toksyn. To z kolei może przyczynić się do pojawienia się toksycznego zakwitu alg w najbliższej przyszłości.

Przemieszczanie fali wezbraniowej

Warto też wspomnieć, że po opadach na południu Polski, w pierwszej dekadzie czerwca, Odrą będzie się przemieszczać fala wezbraniowa (do poziomu ostrzegawczego).

Masy wody dostaną się do zbiorników mających połączenie z rzeką. W efekcie, w ciągu tygodnia, inwazyjny glon może się w nich namnożyć. Dlatego też służby pozostają w gotowości.  

Co ważne, badania monitoringowe Wisły nie stwierdzają w niej obecności „złotej algi”.

Apel o zgłaszanie niepokojących zjawisk

Służby odwołują się również do aktywności społecznej i zwracają się z apelem do osób spędzających czas nad wodą, o to by bezzwłocznie zgłaszać występowanie śniętych ryb, piany czy innych nietypowych zjawisk.

W takich sytuacjach powinno się jak najszybciej powiadomić właściwy terenowo Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ), lub Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

PGW WP podało całodobowy telefoniczny numer dyżurny Wód Polskich: 22 470 10 01.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024