Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Farma na lotnisku

Farma na lotnisku
17.09.2014, o godz. 9:05
czas czytania: około 2 minut
0

Port Lotniczy w Bydgoszczy zarezerwował część posiadanego terenu pod dużą farmę fotowoltaiczną. Planowana moc instalacji OZE wyniesie aż 25MW a wyprodukowana energia zapewni „ekologiczny” prąd do ponad 7000 gospodarstw domowych. Będzie to pierwsza w Polsce tego typu instalacja OZE na terenie lotniska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Zaplanowana w Planie Generalnym dla Portu Lotniczego Bydgoszcz na lata 2014-2034 budowa farmy fotowoltaicznej pozwoli wykorzystać niezagospodarowane obecnie tereny lotniska. Pod rozwój farmy fotowoltaicznej zarezerwowano ponad 50ha. Planowana instalacja będzie miała moc 25MW, a roczna produkcja energii elektrycznej może wynieść 21250 MWh, czyli tyle, ile zużywa średnio 7000 gospodarstw domowych.

Jest to pierwsza tego typu inicjatywa portu lotniczego w Polsce, która wykorzystuje część obszaru lotniska pod wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca. Podobne instalacje, jednak o mniejszej mocy, działają już w innych krajach m.in. na niemieckim lotnisku Weeze (instalacja o mocy 14MW, przedstawiona na załączonych fotografiach), na greckim lotnisku w Atenach (o mocy 8 MW), czy amerykańskim międzynarodowym lotnisku w Indianapolis (o mocy 12,5MW).

– Podstawową działalnością Portu Lotniczego w Bydgoszczy jest obsługa ruchu lotniczego. Jednak planowana inwestycja OZE pozwoli nam wykorzystać potencjał posiadanych terenów, które nie mogą być inaczej zagospodarowane ze względu na ograniczenia wynikające z funkcjonowania lotniska. Nie bez znaczenia są oczywiście potencjalne przychody, jakie wiążą się z produkcją energii elektrycznej ze słońca – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego w Bydgoszczy.

Przy założeniach projektu ustawy o OZE, farma o mocy 25MW zapewni szacowany roczny przychód dla inwestora na poziomie nawet 21 mln złotych. Inwestycje w farmy fotowoltaiczne są jednym z najbardziej perspektywicznych rodzajów instalacji OZE Polsce. Pozwalają na wykorzystanie nieużywanych obszarów do wytwarzania „ekologicznej” energii, jednocześnie nie oddziałując na otoczenie. Dodatkowo planowana farma na lotnisku pozwoli ograniczyć ilość emitowanego do atmosfery CO2 o nawet 17.255 mln ton rocznie, czyli tyle ile wytwarza prawie 4000 samochodów.

– Planowana inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest zgodna z planami naszego województwa w zakresie rozwoju OZE. W kontekście regionalnym wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa energetycznego zapewniając nowe, stabilne i w 100% ekologiczne źródło energii. W kontekście krajowym wpisuje się w politykę energetyczną kraju. Należy pamiętać, że Polska zobowiązała się wobec UE, że do 2020 roku aż 15% wytwarzanej w kraju energii będzie pochodziła właśnie ze źródeł OZE – wskazuje Edward Hartwich, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024