“Kolejnym ważnym adresatem zachęt powinni być wytwórcy dóbr z różnych branż, wykorzystujący materiały pochodzące z recyklingu” – dodaje FEAD.
Zachęty finansowe
Federacja apeluje, aby wprowadzić zachęty finansowe, tj. obniżony podatek VAT na produkty, które powstają z materiałów pochodzących z recyklingu.
Kolejnym, prócz obniżki VAT, instrumentem miałoby być wykorzystanie tzw. systemu zielonych zamówień publicznych. W jego w ramach instytucje publiczne premiowałyby publiczne zakupy towarów, usługi i roboty budowlane, których negatywne oddziaływanie na środowisko jest mniejsze, właśnie dlatego, że materiały wykorzystywane do tworzenia dóbr i usług pochodziłyby z recyklingu.
“Proponujemy też, by inne środki mające pomóc w jej sprawie obejmowały obowiązkowe cele dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu określone w prawodawstwie sektorowym” – czytamy w komunikacie FEAD.
Produkcja energii
Federacja domaga się także przyznania statusu odpadów biodegradowalnych (zachowanych w dyrektywie w sprawie energii odnawialnej) odpadom wykorzystywanym do produkcji energii.
“Ich przetwarzanie na energię należy uznać za działalność w znacznym stopniu przyczyniającą się do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym” – zauważa FEAD.
Peter Kurt, prezes FED zaznaczył, że rola europejskiego sektora gospodarki odpadami w dekarbonizacji społeczeństwa, promowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym i tworzeniu niezależności energetycznej UE „musi być konsekwentnie uznawana w całym prawodawstwie UE”, a jej wymagania „jasno i realistycznie ustalone z holistycznym podejściem”.
Źródło: FEAD
Komentarze (0)