Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Fikcyjne faktury, utylizacja odpadów i usługi budowalne. 6 osób zatrzymanych w sprawie powoływania się na wpływy

Fikcyjne faktury, utylizacja odpadów i usługi budowalne. 6 osób zatrzymanych w sprawie powoływania się na wpływy
29.05.2024, o godz. 13:45
czas czytania: około 2 minut
0

Funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób, w tym dwóch lubuskich urzędników i emerytowanego oficera policji, w związku ze śledztwem w sprawie powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także w aresztach śledczych i prokuraturach – podało CBA.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Wszystkim postawiono zarzuty. Trzech podejrzanych zostało aresztowanych na trzy miesiące.

CBA poinformowało, że postępowanie przygotowawcze dotyczące powoływania się w latach 2020-2022 na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także w aresztach śledczych i prokuraturach prowadzą funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

„Śledztwo obejmuje również wątki ujawnienia przez funkcjonariuszy publicznych informacji w związku z wykonywaniem czynności służbowych oraz wystawiania nierzetelnych faktur przez podmioty gospodarcze” – wskazano.

Usługi budowlane i utylizacja odpadów

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że w zamian za korzyści majątkowe lub obietnicę korzyści osoby mające wpływy w urzędach lub przekonujące, że je mają, podejmowali się prób bezprawnego załatwiania spraw będących w zainteresowaniu podmiotów działających w sektorze usług budowlanych i utylizacji odpadów, a urzędnicy ujawniali osobom nieuprawnionym informacje pozyskane w związku z pełnieniem funkcji publicznych.

Fikcyjne faktury

Podmioty gospodarcze w ramach wzajemnych powiązań wystawiały nierzetelne faktury. Nie dokumentowały one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, lecz były wykorzystane do rozliczeń należnego podatku VAT. Nienależne zwroty i obniżenia podatku stanowiły formę korzyści majątkowej tych podmiotów.

To nie pierwszy taki przypadek 

20 maja 2024 funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie zatrzymali sześć osób, w tym dwóch lubuskich urzędników i emerytowanego oficera policji. Czynności procesowe prowadzili w Warszawie, Katowicach i w woj. lubuskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim. W akcji uczestniczyli funkcjonariusze delegatur CBA w Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i w Bydgoszczy, a także policjanci z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Krakowa i Poznania.

W efekcie przeszukań w kilkunastu lokalizacjach funkcjonariusze CBA zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe i dokumentację o znaczeniu dowodowym, w tym kilkanaście tzw. pustych faktur.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Prokurator przedstawił im m.in. zarzuty płatnej protekcji (art. 230 i 230a k.k.), a urzędnicy usłyszeli zarzuty ujawnienia tajemnicy służbowej i zawodowej (art. 266 § 2 k.k.).

Prokurator nadzorujący sprawę skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zdecydował o tymczasowym areszcie na trzy miesiące trzech mężczyzn zarządzających podmiotami gospodarczymi.

Wobec pozostałych dwóch osób, w tym wysokiego rangą urzędnika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, zastosowano poręczenie majątkowe. Kolejna z osób podejrzanych została objęta dozorem policji.

Prowadzący śledztwo przekazali, że wszczęto je w wyniku zawiadomienia złożonego przez osobę wręczającą korzyść majątkową. Według nich sprawa jest rozwojowa, planowane są kolejne czynności.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024