Modernizacja zbiornika miała początkowo zakończyć się w czerwcu, jednak napotkano nieprzewidziane trudności techniczne. Jak wyjaśnił Jan Grygier, największe problemy pojawiły się podczas iniektowania, czyli procesu uszczelniania i wzmacniania górotworu – warstw skalnych pod powierzchnią ziemi. Problemy te wymusiły przesunięcie terminu zakończenia inwestycji. – To kwestie techniczne, które wystąpiły pod ziemią. Zakładamy, że do sierpnia wszystko zostanie zakończone – zaznaczył Grygier. Dodatkowo odnowiono również elementy żelbetowe infrastruktury zbiornika.
Prace modernizacyjne ruszyły jesienią ubiegłego roku i są pierwszym tak kompleksowym remontem zbiornika od ponad 50 lat jego eksploatacji. Przez ten czas obiekt znacząco stracił na swojej pojemności – szacuje się, że ubyło jej niemal 20%. Renowacja ma na celu przywrócenie pierwotnych parametrów technicznych i użytkowych zbiornika.
Inwestycja za 11 mln zł
Całkowity koszt modernizacji wynosi ok. 11 mln zł. W ramach tego budżetu przywrócona zostanie pierwotna pojemność zbiornika. To kluczowy krok w kierunku zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa hydrologicznego dla regionu oraz zagwarantowania odpowiednich rezerw wody pitnej.
Zbiornik odgrywa istotną rolę w dostarczaniu wody dla mieszkańców m.in. Wisły, Ustronia, Skoczowa oraz Dębowca. Według informacji przekazanych przez Beatę Halamę, prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej, rocznie pobieranych jest z niego ok. 3,2 mln m sześc. wody, podczas gdy pozwolenie wodno-prawne umożliwia czerpanie do 4,5 mln m sześc.
Znaczenie zbiornika dla regionu
Zbiornik w Wiśle Czarnem znajduje się na Małej Wiśle, poniżej miejsca, w którym łączą się Biała i Czarna Wisełka. Jego funkcje są dwojakie – pełni rolę zarówno przeciwpowodziową, jak i zaopatrującą w wodę mieszkańców regionu. Całkowita pojemność zbiornika wynosi obecnie 5,06 mln m sześc., a maksymalna powierzchnia lustra wody to 40 ha. Powierzchnia zlewni obejmuje 30 km². Nasyp zapory został wykonany z materiału ziemnego, osiąga maksymalną wysokość około 36 metrów i długość 280 metrów.
Po zakończeniu prac zbiornik stanie się bardziej efektywnym narzędziem w walce z zagrożeniami powodziowymi. Poprawi się również jakość zaopatrzenia w wodę dla lokalnej społeczności. Inwestycja ta pokazuje, jak istotna jest dbałość o infrastrukturę wodną, szczególnie w dobie rosnącego ryzyka związanego ze zmianami klimatycznymi. Dzięki zwiększeniu retencji wody, region zyska większą odporność na susze oraz lepsze możliwości reagowania na intensywne opady
Komentarze (0)