Koszt inwestycji w instalacje biogazową może sięgać kilka a nawet kilkanaście milionów złotych. Tymczasem zwrot nakładów nie nastąpi od razu, może to być kilka lat, zakładając dobrze zaplanowane i oczywiście wykonane działania lub nawet więcej czasu. Na szczęście można liczyć na finansowe wsparcie, z którego warto skorzystać.
Przy analizie opłacalności budowy biogazowni, oprócz stałych czynników generujących koszty inwestycyjny i eksploatacyjny, należy dokonać analizy finansowej. Ocenić sytuację prawną oraz rynkową, które w Polsce od samego początku rozwoju rynku biogazowego, ze względu na niestabilność rynku, są zmienne.
Skorzystać z dofinansowania
Przykładowo, istnieje możliwość składania wniosków w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”, opracowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie dotyczy inwestycji w budowę nowych, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i wykorzystania biogazu do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.
Jeżeli w planowanej instalacji byłyby przetwarzane odpady inne niż selektywnie zebrane bioodpady komunalne lub komunalne osady ściekowe, wysokość dotacji zostanie proporcjonalnie zmniejszona. Dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. O wiele więcej informacji na temat możliwości dofinansowania inwestycji w biogaz przedstawi 24. kwietnia Kinga Świtalska z WFOŚiGW w Poznaniu. Podczas webinarium odbywającego się pod hasłem “Ekonomiczne aspekty inwestycji w biogazownie” o sprawach finansowych dotyczących tego rodzaju inwestycji opowiedzą również Katarzyna Wolny-Tomczyk (Eco Legal, ZPPOB) oraz Tymoteusz Mądry (Aspiratio Consulting). Uwaga, została nam jeszcze pula darmowych biletów.
Case study
Inwestując w biogazownię warto pamiętać o właściwym zorganizowaniu systemu gospodarki odpadami od mieszkańców, co często nie stanowi łatwego zadania. Szczególnie jeśli dotyczy ono kilku, kilkunastu lub więcej miast/gmin. Koniecznie należy patrzeć w przyszłość i przeanalizować możliwości osiągania wymaganych poziomów recyklingu, dostrzegając zarówno szanse jak i problemy z tym związane. Trzeba również zaplanować potencjalne miejsca pozyskiwania/wytwarzania biogazu z odpadów komunalnych.
Plan rozwojowe w obecnych czasach stanowią szczególną trudność. Sytuacja gospodarcza jest zła, lecz inwestorzy mają nadzieję na zmiany. Niestety nikt nie wie kiedy one nastąpią, choć zgodnie z cyklami ekonomicznej koniunktury „słupki” w pewnym momencie powinny iść w górę. Podczas wspomnianego webinarium organizowanego przez czasopismo Energia i Recykling będzie można posłuchać jak to robią inni – case study przedstawią WCR Jarocin i ZUOK Orli Staw. A ponieważ nie należy zapominać o tematyce substratów (potencjał, jakość, bariery technologiczne), zaprosiliśmy również dr Jakuba Pulkę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Komentarze (0)