Polskie firmy wydadzą na ekologię 28 miliardów złotych do 2013 roku, z tego najwięcej na ochronę powietrza i oczyszczanie wody – informuje „Rzeczpospolita”.

Większość proekologicznych inwestycji przedsiębiorcy realizują po to, by dostosować się do unijnych standardów i oszczędzić energię.

Jak mówi cytowana przez „Rz” ekonomistka Elżbieta Broniewicz z Politechniki Białostockiej, badania pokazują, że mimo kryzysu gospodarczego firmy nie zmniejszają nakładów na ochronę środowiska.

Z dokumentu „Polityka ekologiczna państwa” przygotowanego przez resort środowiska wynika, że działające w kraju firmy wydadzą na ekologię w ciągu czterech lat ok. 28 mld zł.

W 2007 r. przedsiębiorcy zainwestowali w proekologiczne przedsięwzięcia łącznie 4,1 mld zł. Do tej pory największe sumy szły na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, choć niewiele mniejsze były wydatkowane na gospodarkę wodą i ściekami. Na trzecim miejscu jest zarządzanie odpadami. Taki podział utrzyma się w kolejnych latach, jednak przedsiębiorcom będzie przybywać obowiązków w nowych obszarach, np. walki z hałasem – pisze "Rz".

źródło: Rzeczpospolita


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj