3 kwietnia 2009 r. w południe w Toruniu planowany jest wstępny rozruch eksploatacyjny fontanny Cosmopolis przed nadchodzącym sezonem turystycznym. Służby miejskie sprawdzą, jak przetrwały pierwszą zimę mechanizmy wodotrysku. 5 kwietnia fontanna zostanie napełniona wodą i zacznie działać.

Wstępny przegląd i przygotowanie fontanny do rozruchu rozpocznie się 3 kwietnia o godz.12.00. Pracownicy firmy nadzorującej wodotrysk usuną powłokę ochronną i po oczyszczeniu płyty fontanny dokonają przeglądu kontrolnego niecki oraz układów automatyki i sterowania. Napełnienie wodą i rozpoczęcie cyklu pracy ciągłej fontanny jest przewidziane 5 kwietnia 2009 r.

Warto przypomnieć, że niedawno iluminacja toruńskiego wodotrysku została doceniona przez jury konkursu „Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2009”, zdobywając I nagrodę w kategorii „Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu” w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców.

Fontanna Cosmopolis została uruchomiona 22 czerwca 2008 r., zastępując nieciekawy wodotrysk, który funkcjonował na skwerze przy uniwersyteckiej Harmonijce od wielu lat. Jej koncepcję opracował toruński artysta Zbigniew Mikielewicz, dokumentację projektową przygotowało Studio Architektury FORMA z Warszawy, a wykonawcą inwestycji była firma Gutkowski z Leszna.

Fontanna nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Ma niewidoczną taflę wody, przysłoniętą granitowymi płytami z widocznym łacińskim tekstem i schematem układu heliocentrycznego, znanym z 8 strony dzieła toruńskiego astronoma. Na okręgach – orbitach poszczególnych planet – umieszczono 113 dysz wodnych, z których woda może wydobywać się w połączeniu z efektami świetlnymi. Dysza znajdująca się w centrum, w miejscu Słońca – umożliwia wyrzucanie wody na wysokość 5 m, zaś dysze na orbitach – do 4,5 m. Fontanna jest sterowana elektronicznie.

Specjalnie na potrzeby toruńskiego wodotrysku został skomponowany utwór muzyczny "Cosmopolis", którego autorem jest znany polski kompozytor i twórca muzyki filmowej Krzesimir Dębski. Nazwa utworu nawiązuje do nowej strategii promocyjnej Torunia, akcentującej astronomiczne i kosmopolityczne tradycje miasta. W nagraniu "Cosmopolis" wzięli udział muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej. Układ świateł i wodnych form do muzyki przygotował uznany w Polsce i na świecie reżyser świateł Bogumił Palewicz.

źródło: torun.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj