W Gdańsku uruchomiono nową fontannę. Składa się ona z 24 dysz, których strzegą cztery lwy. Ma kształt kwadratu, podzielonego na cztery części nawiązujące do historycznych kwartałów – Kogi, Wysoki, Szeroki i Rybacki.

Posadzka fontanny wykonana jest z czarnych, granitowych płyt, a wieczorami całość oświetlana jest kolorowymi światłami, nawiązującymi do poszczególnych kwartałów ( biały – Wysoki , czerwony – Kogi, pomarańczowy – Rybacki i niebieski – Szeroki.)

Pomysł, aby w Gdańsku odtworzyć historyczną fontannę, pojawił się po raz pierwszy podczas obchodów 10-lecia spółki Saur Neptun Gdańsk SA w 2002 roku. Miała ona być prezentem od firmy dla wszystkich gdańszczan. W 2005 roku Saur Neptun Gdańsk rozstrzygnął konkurs artystyczny na koncepcję samej fontanny i rok później, na zlecenie SNG, powstał projekt techniczny. W latach 2007-2008 zwyciężczynie konkursu, artystki rzeźbiarki: Ewa Koprowska i Lucyna Kujawa, wykonały naturalnej wielkości rzeźby czterech lwów, które są najbardziej widomym wkładem gdańskiej spółki wodociągowej w tym projekcie. Miasto Gdańsk sfinansowało budowę samej fontanny i rewitalizację jej otoczenia.

Całkowity koszt przedsięwzięcia, wraz z przebudową ulicy, to ok. 2,2 mln zł. Symbolicznego otwarcia Fontanny Czterech Kwartałów dokonał prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz, przedstawiciele sponsorów – SNG i ECE oraz autorki projektu.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj