Programiści włączają się w walkę z marnowaniem żywności. Podczas Food Waste Hackathonu opracują innowacyjne projekty aplikacji mobilnych i sieciowych.

Food Waste Hackathon odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Od 17 do 19 listopada specjaliści IT, eksperci ds. odpadów żywnościowych, praktycy oraz aktywiści społeczni i entuzjaści spotkają się we Wrocławiu, by wspólnie pracować nad rozwiązaniami społecznymi.

Ich celem będzie stworzenie projektów aplikacji mobilnych i sieciowych, które pomogą walczyć z marnowaniem jedzenia. Wydarzenie jest częścią międzynarodowego projektu Interreg Strefowa.

Każdego roku na obszarze Unii Europejskiej marnuje się 88 milionów ton żywności o wartości ok. 143 mld euro. Oprócz żywności samej w sobie, zmarnowane zostają także zasoby naturalne i nakład pracy, które potrzebne były do jej wytworzenia.

Chcąc zmniejszać straty i marnotrawstwo żywności, potrzebne są zarówno rozwiązania systemowe, jak indywidualny wysiłek każdego z nas. Stąd inicjatywa Food Waste Hackathon.

Podczas wrocławskiego Food Waste Hackathonu uczestnicy zmierzą się z 4 wyzwaniami:

  • Jak usprawnić logistykę przekazywania produktów (zwłaszcza wymagających zapewnienia warunków chłodniczych) na potrzeby Banków Żywności?
  • Jak ograniczać marnotrawstwo żywności w branży hotelarskiej?
  • W jaki sposób organizować domowe kompostowanie?
  • Jak rozwijać ruch foodsharing w Polsce?

Propozycje aplikacji zostaną ocenione przez jury, a najlepsze z nich nagrodzone!

Jednym z partnerów Food Waste Hackathon jest firma Abrys.

Czytaj więcej

Skomentuj