Forum Zarządcy Zieleni w Warszawie

Forum Zarządcy Zieleni w Warszawie
jw
02.10.2019, o godz. 12:52
czas czytania: około 3 minut
0

Rozpoczęła się pierwsza edycja Forum Zarządcy Zieleni, organizowana przy okazji premierowej odsłony targów Green Area Show. W spotkaniu bierze udział ponad 200 osób z całej Polski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Niezmiernie nam miło, że pierwsza edycja Forum spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Optymistycznie zakładaliśmy stu uczestników a zarejestrowało się przeszło dwa razy więcej. To dla nas znak, że tego typu spotkania są konieczne i z pewnością będziemy je dla Państwa realizować. Myślę że mogę już zdradzić, że kolejna tego typu inicjatywa już 13 lutego 2020 r. podczas Gardenii w Poznaniu – powiedziała podczas otwarcia Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”.

Dla kogo?

Wydarzenie kierowane jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za kształtowanie i utrzymanie terenów zieleni: urzędników, zarządców, projektantów, wykonawców, nadzorców, a także do środowiska naukowego i przedstawicieli firm skupionych w branży ogrodniczej.

Do współtworzenia programu zostali zaproszeni przedstawiciele cenionych w środowisku stowarzyszeń, praktycy i osoby, które mają realny wpływ na podnoszenie jakości zieleni miejskiej w Polsce.

Ochrona drzew w mieście

Pierwsze wystąpienie należało do Tomasza Maksyma, pracownika Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, a także członka Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, który omówił przebieg prac nad polityką ochrony drzew w stolicy, które ZZM rozpoczął na początku 2018 r.

Obecnie, przy współpracy wszystkich jednostek miejskich oraz specjalistów branżowych, ma się stać dokumentem z zasadami i standardami prowadzenia prac przy drzewach obowiązującym wszystkie podmioty zarządzające zielenią w m.st. Warszawie, jak również inwestorów wykonujących prace na terenie Warszawy. Polityka ochrony drzew wraz z instrukcją przeglądów drzew pozwoli planować działania związane z inwentaryzacją, przeglądami i zlecanymi zabiegami, w ostateczności z niezbędnymi wycinkami wobec drzew znajdujących się pod opieką urzędników.

Rynek szkółkarski, podobnie jak każdy inny, podlega wpływom mód i trendów. Nowości roślinne polecane do miast, w dalszej części spotkania, pod lupę weźmie Grzegorz Falkowski ze Związku Szkółkarzy Polskich. – Osoby zawodowo związane z zarządzaniem zielenią obok walorów ozdobnych zwracają uwagę na cechy uprawowe roślin – wymagania, zdrowotność czy mrozoodporność. W ramach wykładu zostaną zaprezentowane wchodzące na rynek, jak i już zdobywające popularność, najnowsze odmiany roślin ozdobnych ukazane przez pryzmat możliwości ich stosowania na terenach zieleni publicznej i osiedlowej – zachęca prelegent.

W ostatnim czasie sporo uwagi poświęca się wprowadzaniu do przestrzeni miast łąk kwietnych. Stąd też dr inż. Maciej Żołnierczuk, specjalista ds. ochrony krajobrazu, w trakcie Forum położy na szale wszelkie ich wady i zalety. W ten sposób uda się odpowiedzieć na pytanie, czy w terenie zurbanizowanym warto inwestować w łąki kwietne, czy też powinny być one zarezerwowane tylko dla obszarów ruralistycznych.

W ramach Forum będzie także mowa m.in. o błękitno-zielonej infrastrukturze, oprogramowaniu dla projektantów zieleni miejskiej, paliwach alternatywnych przeciwko zmianom klimatu czy propozycji standardów dla branży architektury krajobrazu.

Współorganizatorem wydarzenia jest Grupa MTP.

Szczegółowa relacja z Forum pojawi się w listopadowym numerze “Zieleni Miejskiej”. Prezentacje prelegentów zostaną niebawem udostępnione na fanpage “Zieleni Miejskiej”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024