Jaka przyszłość dla fotowoltaiki? Konferencja "Fotowoltaika dla każdego" 2017

Jaka przyszłość dla fotowoltaiki? Konferencja
jwo
23.05.2017, o godz. 14:20
czas czytania: około 3 minut
0

Mimo prawie dwukrotnego wzrostu mocy instalacji fotowoltaicznych w Polsce w 2016 r., ten sektor energetyki cały czas musi walczyć o umocnienie pozycji na rynku. Jaki jest jego stan obecny i jaka będzie jego przyszłość - o tym mówili prelegenci seminarium "Fotowoltaika dla każdego" zorganizowanego podczas targów Greenpower w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wydarzenie rozpoczęło przemówienie prezes firmy Abrys (organizatora seminarium razem z redakcją czasopisma “Czysta Energia) Magdaleny Dutki. Podkreślała ona, że fotowoltaika cały czas pozostaje bardzo ważnym elementem rynku odnawialnych źródeł energii, stąd potrzeba fachowej wiedzy na ten temat.

Seminarium poprowadziła redaktor prowadząca czasopisma “Czysta Energia” Magdalena Lipiecka.

Potrzeba urynkowienia i rozwiązań kompleksowych

Merytoryczną część wystąpień zaczęła prezentacja Andrzeja Kaźmierskiego z Ministerstwa Energii. Opisał on kierunki rozwoju dla sektora energetyki odnawialnej planowane przez resort, w tym także w kwestii wsparcia dla prosumentów.

Kaźmierski oświadczył, że dla prosumentów przewidziane są opusty. Podkreślił również, że, zdaniem ministerstwa, najbardziej potrzeba w Polsce niedużych instalacji i farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW.

Resort energii dostrzega rozwój sektora fotowoltaicznego w kraju, który podwoił produkowaną moc w 2016 r. Aby odpowiedzieć na tę tendencję, planowane jest m.in. zwiększenie limitów mocy dla mikroinstalacji – z 40 do 50 kW oraz dla małych instalacji (z 200 do 500 MW). Istotnym elementem w strukturze OZE mają być także autoproducenci, którzy będą mogli skorzystać m.in. z zachęt administracyjnych.

Kaźmierski zaznaczył jednocześnie, że system wsparcia będzie powoli wycofywany. Rząd stawia teraz przede wszystkim na urynkowienie OZE, najlepiej jako rozwiązania kompleksowe, łączące wiele źródeł i wielu typów energii.

– OZE jest najtrudniejszą formą energetyki, ponieważ wymaga pewnej mądrości. Klient najczęściej potrzebuje rozwiązań kompleksowych, których dotychczasowi instalatorzy nie są w stanie jeszcze zapewnić – stwierdził Andrzej Kaźmierski. – A fotowoltaika to tylko część systemu – zaznaczył.

Niejasna przyszłość

Na temat perspektyw branży fotowoltaicznej mówił także Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, który również podkreślał potrzebę urynkowienia sektora.

Na podstawie zgromadzonych danych prelegent zauważył, że, mimo prawie dwukrotnego wzrostu mocy zainstalowanej z fotowoltaiki w Polsce, technologia ta nadal ma ogromny lokalny potencjał do rozwoju, szczególnie w porównaniu z innymi dostępnymi źródłami energii. Sektor rozwija się, zdaniem dyrektora IEO, znacznie wolniej w stosunku do możliwości i potrzeb.

Uczestnicy seminarium mogli także zapoznać się z danymi na temat segmentacji rynku PV w kraju. Najwięcej inwestycji działa w województwach podkarpackim, śląskim i kujawsko-pomorskim. –Fotowoltaika „ruszyła” tam, gdzie nie najlepiej rozwijała się energetyka wiatrowa – zauważył Grzegorz Wiśniewski. Wynika to przede wszystkim z problemów z przyłączeniem do sieci oraz regionalnych polityk dofinansowania.

Wiśniewski omówił również zachęty ekonomiczne dla instalacji fotowoltaicznych w Polsce, zauważając, że technologia jest obecnie opłacalna tylko w bardzo konkretnych przypadkach. – Fotowoltaika nie jest dla każdego. Trzeba wybierać miejsca, gdzie może się ona opłacać – podkreślił.

Technologię systemów i sieci fotowoltaicznych przedstawił Maciej Piliński z firmy Fronius.

Tematykę klastrów energii w aspekcie OZE omówiła Barbara Adamska z ADM Poland. Prelegentka bardzo pozytywnie oceniła samą definicję klastra zapisaną w ustawie o OZE. Omówiła też modyfikacje systemu wsparcia i systemu aukcji. Mimo że klaster energii to szansa na podniesienie niezawodności dostaw i niższe ceny energii, to członkostwo w nich generuje też sporo niejasności, dotyczących np. kwestii podatkowych czy odpowiedzialności – zauważyła Adamska.

Joanna Tabaka z T&T Proenergy opowiedziała z kolei o roli środków unijnych w inwestycjach fotowoltaicznych i jakie praktyki zastosować, aby z powodzeniem ubiegać się o dofinansowanie. Na zakończenie części merytorycznej Marcin Trupkiewicz, reprezentujący Operatora Systemu Aukcji OZE, omówił modele formalno-prawne inwestycji PV. W trakcie seminarium odbyła się również prezentacja możliwości aplikacji Smappee do inteligentnego zarządzania użyciem energii.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024