Francuzi zarzucają Brytyjczykom zanieczyszczanie Kanału La Mache

Francuzi zarzucają Brytyjczykom zanieczyszczanie Kanału La Mache
Bartłomiej Leśniewski
26.08.2022, o godz. 8:54
czas czytania: około 2 minut
0

- Wielka Brytania zagraża zdrowiu i życiu zwierząt morskich na francuskim wybrzeżu, pozwalając na zrzucanie nieoczyszczonych ścieków do kanału La Manche i Morza Północnego - twierdzą francuscy eurodeputowani.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Mimo że Wielka Brytania nie jest już związana przepisami UE, nadal jest sygnatariuszem odpowiednich konwencji ONZ dotyczących ochrony wspólnych wód, argumentowali posłowie – przypomina Pierre Karleskind, jeden z eurodeputowanych partii En Marche stworzonej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Zrzuty ścieków

– Ostrzeżenia o zanieczyszczeniach wydano dla prawie 50 plaż w Anglii i Walii, po tym jak ulewne deszcze spowodowały, że ścieki zostały skierowane do rzek i morza – przypomina portal londynek.net.

Jak opisują dziennikarze portalu większość obszarów Wielkiej Brytanii ma połączony system kanalizacyjny, w którym ścieki z toalet są odprowadzane do oczyszczalni ścieków przez te same rury, co woda deszczowa.

– Aby zapobiec zalaniu domów i miejsc publicznych po ulewnych deszczach, system jest zaprojektowany w taki sposób, że od czasu do czasu może się przepełniać i wyrzucać nieoczyszczone ścieki do rzek i morza – czytamy na londynek.net .

Francuskie komentarze

– Kanał La Manche i Morze Północne nie są szambem – komentowała dla BBC takie postępowanie Stéphanie Yon-Courtin, polityk z Normandii, która jest również członkiem komisji ds. rybołówstwa Parlamentu Europejskiego. I zaapelowała o przebudowę brytyjskiego systemu.

Brytyjska opozycja oskarżyli firmy wodociągowe o niewłaściwe monitorowanie ścieków, twierdząc, że wiele urządzeń monitorujących albo w ogóle nie zostało zainstalowanych, albo na skutek awarii nie działa.

W odpowiedzi Water UK, która reprezentuje brytyjski przemysł wodociągowy, oświadczyła, że firmy wodociągowe “zgadzają się, że istnieje pilna potrzeba” działania i zainwestują ponad 3 miliardy funtów w celu poprawy sytuacji związanej z przelewami w ramach szerszego krajowego programu ochrony środowiska w latach 2020-2025.

BBC, londynek.net

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024