W Dzień Ziemi – 22 kwietnia, Fundacja ProKarton inauguruje działania „Klubu Zielonej Ręki” i wysyła na ulice Warszawy maskotkę – Pana Kartona, który o segregacji odpadów kartonowych wie wszystko.

Wyniki ostatniego raportu Ministerstwa Środowiska pt. „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, pokazują, że wciąż potrzebujemy edukacji ekologicznej. Wprawdzie nasza świadomość z roku na rok rośnie – 68 proc. badanych mówi, że regularnie segreguje śmieci, jednak co siódmy Polak segreguje odpady sporadycznie, bądź wrzuca wszystko do jednego pojemnika (ok. 15 proc. badanych).

Dlatego Fundacja ProKarton zaprasza warszawiaków do „Klubu Zielonej Ręki”, którego celem jest promowanie ekologicznych nawyków. Jego członkiem może zostać każdy, kto wcieli w życie trzy proste zasady:

  • Po pierwsze, segreguję odpady – segregacja odpadów „u źródła”, czyli już w naszych domach jest bardzo ważna, ponieważ im więcej zużytych opakowań uda się zebrać w ten sposób, tym łatwiej będzie przeprowadzić później ich recykling.
  • Po drugie, odpady opakowaniowe wyrzucam do odpowiednich pojemników na selektywną zbiórkę – warto zadbać u siebie w domu o osobne pojemniki, przynajmniej na: odpady suche, które nadają się do recyklingu oraz odpady mokre zmieszane. Właściwie posegregowane i zgniecione odpady opakowaniowe należy wrzucać do odpowiednio oznakowanych pojemników, bądź worków, w zależności od tego jaki sposób zbierania funkcjonuje w naszej gminie.
  • Po trzecie, wybieram opakowania z surowców odnawialnych – to od nas zależy, czy wybierzemy produkt w opakowaniu wykonanym z surowca odnawialnego. Przykładowo kartony do mleka i soków w przeważającej mierze zbudowane są z papieru pochodzącego z celulozy (70-85 proc. składu), czyli surowca drzewnego, który jest w pełni odnawialny i który przy zachowaniu odpowiedzialnej polityki leśnej nigdy się nie wyczerpie.

Akcja inaugurująca klub odbędzie się 22 kwietnia w centrum Warszawy – w okolicach ul. Świętokrzyskiej, Marszałkowskiej i Rotundy, w godz. 10.00-13.00. Maskotka fundacji – Pan Karton, będzie uczyć mieszkańców stolicy, jak poprawnie segregować odpady kartonowe.

Fundacja ProKarton, logo

Kosze na śmieci na ulicach polskich miast są w większości:

Wyświetl wyniki głosowania

Loading ... Loading ...

Czytaj więcej

Skomentuj