Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Fundusz drastycznie skraca termin naboru na wymianę źródeł ciepła dla szkół

Fundusz drastycznie skraca termin naboru na wymianę źródeł ciepła dla szkół
Bartłomiej Leśniewski
18.10.2024, o godz. 9:00
czas czytania: około 2 minut
0

Termin naboru wniosków w programie "Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” został skrócony do 18 października br. do godz. 15. - poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Pierwotnie nabór miał potrwać do 30 grudnia br.

Przyczyny cięć

W komunikacie NFOŚiGW poinformowano, że decyzja o skróceniu terminu naboru wniosków wynika z “bardzo dużego” zainteresowania programem i prawie dwukrotnego przekroczenia kwoty wsparcia w ramach programu.

“Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad pozyskaniem kolejnych środków na realizację programów poprawiających efektywność energetyczną szkół. O nowych programach i wsparciu w tym obszarze będziemy komunikować na bieżąco” – podkreślono.

Nabór wniosków rozpoczął się 14 października, pierwotnie miał ruszyć 30 września, lecz w związku z wrześniową powodzią na południu Polski został on przesunięty. Na realizację programu zaplanowano niemal 1,3 mld zł, środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.

Dofinansowanie

Celem programu jest termomodernizacja ok. 250 budynków instytucji edukacyjnych. Dofinansowanie, jak poinformowano, będzie udzielane na projekty termomodernizacji szkół i przedszkoli, w tym na wymianę lub modernizacją źródła ciepła z uwzględnieniem zastosowania odnawialnych źródeł energii. Wsparcie otrzymają inwestycje realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Dotacje pokryją do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, przy limicie jednostkowego kosztu 1,4 tys. zł za mkw. powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza. Zakres i cel modernizacji energetycznej musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego, wykazującego łączną redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną budynków na poziomie minimum 30 proc. i energii końcowej na poziomie minimum 25 proc.

NFOŚiGW informował w poniedziałek, że obowiązkową częścią projektu są działania edukacyjne i prozdrowotne, podnoszące świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Mogą one stanowić maksymalnie do 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty rozpoczęte po 1 lutego 2020 r., przy czym nie mogą być ukończone przed dniem złożenia wniosku. “Inwestycje powinny być gotowe do szybkiej realizacji ze względu na okres rozliczeniowy do 30 czerwca 2026 r.” – podkreślił Fundusz.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024