Fundusz Norweski wesprze 20 projektów w obszarze polskich wód

Fundusz Norweski wesprze 20 projektów w obszarze polskich wód
Bartłomiej Leśniewski
23.09.2022, o godz. 8:35
czas czytania: około 2 minut
0

Projekty o których mowa w tytule uzyskają wsparcie dzięki konkursowi „Blue Growth”. Wśród nagrodzonych jest projekt usuwania fosforanów z wód powierzchniowych oraz Portowa Stacja Tankowania Wodoru.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” skierowany był do mikro, małych i średnich firm – czytamy w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Czystsze wody

Miał na celu zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze wód śródlądowych, morskich lub ich bezpośredniego otoczenia. Projekty w ramach tego schematu mogły również  przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia wód i ich otoczenia.

Podstawowy budżet w ramach II edycji konkursu wynosił 9,35 mln euro. Został jednak zwiększony ponad dwukrotnie do 21,3 mln euro. Umożliwiło to rekomendowanie do udzielenia wsparcia nie 8, a 20 projektów. Łącznie pozytywnie ocenionych zostało 60 projektów,  z czego 40 trafiło na listę rezerwową.

– 6 zwycięskich projektów będzie prowadzonych w województwie warmińsko-mazurskim, 3 w lubelskim, 2 w małopolskim, 2 w pomorskim i po 1 w województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, podkarpackim oraz łódzkim – informuje resort polityki regionalnej.

Ekologia

Jeden z wybranych projektów zakłada usuwanie fosforanów z wód powierzchniowych za pomocą mikrokapsułek. Kolejne to między innymi ekologiczny czarter jachtów na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich oraz Portowa Stacja Tankowania Wodoru – opracowanie i wdrożenie innowacyjnego produktu w obszarze wód morskich.

Dofinansowanie w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” wynosi do 80% wartości projektu i może sięgać 2 mln euro. Wydatki objęte wsparciem to przede wszystkim zakup nowych środków trwałych (w tym maszyn i urządzeń), koszty robót i materiałów budowlanych (m.in. w zakresie rozbudowy, budowy lub modernizacji portów), ale także inwestycje w wartości prawne i niematerialne (np. oprogramowanie), usługi doradcze czy prace rozwojowe.

Konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 w ramach Programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024