– Jestem spokojny o pełne wykorzystanie przez Polskę Funduszy Europejskich – powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów. Rząd zapoznał się z informacją na temat postępów we wdrażaniu Funduszy Europejskich.

Według stanu na 22 marca 2009 r. poprawne formalnie wnioski beneficjentów opiewają na 97,7 mld zł, a łączna wartość tych, które mają już decyzję o dofinansowaniu wynosi 29 mld zł.

– W podpisanych umowach mamy 14,4 mld zł. Te pieniądze już pracują w gospodarce, a dynamicznie rosnąca wartość składanych wniosków i podpisywanych umów pokazuje, że nie ma zagrożenia realizacji założeń Planu Stabilizacji i Rozwoju. Szacujemy, że w bieżącym roku wydatkowanie może być bliskie 20 mld zł – stwierdziła minister Elżbieta Bieńkowska odnosząc się do doniesień raportu o stanie wykorzystania Funduszy Europejskich, zaprezentowanego 23 marca 2009 r. przez Business Centre Club. 

Polska powinna miesięcznie wydawać co najmniej 5 mld zł z funduszy unijnych na lata 2007-2013 – uważają eksperci z Business Centre Club. W ich ocenie, obecnie wydajemy ponad 1 mld zł co miesiąc.

– Nasze uwagi dotyczą stopnia zaawansowania procesu wykorzystania funduszy europejskich na lata 2007-2013 w ramach polityki spójności. Uważamy, że nadal jest bardzo niskie ich wykorzystanie – powiedział prezes BCC Marek Goliszewski.

źródło: mrr.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj