Jest to projekt pod nazwą: “O obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska”. Powstał we współpracy z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot, prawnikami.
Gawłowski zapowiada debatę
– To jest projekt ustawy, w którym staraliśmy się zawrzeć cały szereg (interesów-PAP) bardzo istotnych z punktu widzenia zarówno społeczności lokalnej, samorządów terytorialnych, ludzi, przedsiębiorców tam działających, ale też celów związanych z ochroną przyrody, ochroną tego obszaru, zawrzeć interesy, które dotyczą leśników tam pracujących” – powiedział Gawłowski.
Gawłowski powiedział, że projekt ten ma być początkiem debaty na temat ochrony puszczy jako wyjątkowego miejsca o unikalnych walorach przyrodniczych w skali świata.
– My dzisiaj chcemy wrócić do dyskusji na posiedzeniu komisji klimatu i środowiska nad objęciem tego bardzo cennego obszaru dla Polski, Polaków i dla Europy właśnie taką formą ochrony jak przypisana jest parkom narodowym – powiedział Gawłowski.
Mówił, że komisja chce zaprosić do tej dyskusji organizacje pozarządowe, polski rząd, samorządowców z regionu Puszczy Białowieskiej, przedsiębiorców.
Forma ochrony
– Ten projekt uwzględnia zarówno rentę przyrodniczą dla samorządów tam znajdujących się, zabezpiecza dostęp ludności tam mieszkającej do surowca jakim jest drewno, ale jednocześnie likwiduje możliwość przemysłowego wykorzystania tego obszaru w takim wymiarze lasów gospodarczych (Lasów Państwowych-PAP), jednocześnie nadaje taką samą formę ochrony dla całego obszaru ok. 60 tys. ha Puszczy Białowieskiej, jak dla parku narodowego – poinformował Gawłowski.
Puszcza Białowieska zajmuje ok. 1500 km² powierzchni. Znajduje się na pograniczu polsko-białoruskim. Stanowi relikt pierwotnych krajobrazów leśnych na staroglacjalnych wysoczyznach morenowych, które dominowały w przeszłości na nizinach środkowopolskich i północnopodlaskich. Tereny Puszczy Białowieskiej podlegają ochronie co najmniej od początku XV wieku. Puszcza Białowieska w roku 1986 została uznana za Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni 860 km². Różnymi formami ochrony objęto ponad połowę puszczy. Dopiero w roku 1994 ukazał się Projekt utworzenia Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej, który zakładał objęcie statusem parku narodowego całej polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Komentarze (0)