Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny odwołał ostrzeżenie przed kąpielą w Zatoce Gdańskiej. Decyzja wynika z laboratoryjnych badań jakości wody, jakie niezależnie od siebie przeprowadziły trzy instytucje. Kąpieliska nadal będą monitorowane.

Do awarii w przepompowni w Gdańsku doszło dwa tygodnie temu we wtorek. Zalana została sala pomp, w wyniku czego pompy stanęły. Podjęto decyzję o awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy, co trwało do piątku rano. Przyczyny awarii ustala komisja ekspercka. Sprawą zajęła się też prokuratura.

150 tys. metrów sześciennych ścieków

Awaria nastąpiła w Przepompowni Ścieków Ołowianka, która odbiera nieczystości z Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście). Zdecydowano się przeprowadzić awaryjny zrzut nieczystości do Motławy.

Eko lokator Toruń

Przepływ wody w Motławie jest na tyle duży, że zrzut ścieków nie pogorszył jak dotąd wskaźników poziomów Enterokoków i E. Coli w wodzie. Na pewno nie był jednak obojętny dla środowiska. Ścieki z Ołowianki stanowiły około 5 proc. mas wody płynących każdej godziny przez Motławę. Do Motławy wypuszczono powyżej 150 tys. m3 ścieków.

Sanepid podał w sobotę, że próbki do badań pobrano w 12 kąpieliskach – sześciu w Gdańsku, czterech w Sopocie i dwóch w Gdyni.

“Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (…) odwołuje ostrzeżenie przed kąpielą w wodach Zatoki Gdańskiej” – podano w komunikacie.

Kolejne wyniki już wkrótce

Kolejny pobór próbek do badań planowany jest na poniedziałek. Wyniki będą znane we wtorek.

Jakość wody Zatoki Gdańskiej w całym Trójmieście będzie nadal monitorowana, bo negatywne skutki wpompowania nieczystości do Motławy w postaci zwiększonej liczby mikroorganizmów mogą pojawić się wodach Zatoki Gdańskiej z upływem czasu, zależnie od warunków atmosferycznych.

O awarii w przepompowni w Gdańsku będzie mowa podczas Envicon Water 2018, który odbędzie się 5-6 czerwca w Bydgoszczy. Będzie to temat V sesji pt. „Zarządzanie i wizerunek firmy wod-kan”.

Envicon Water 750 x 300
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj