W Gdańsku powołano nową spółkę – Gdańskie Usługi Komunalne – która od 1 kwietnia 2018 r. będzie odpowiedzialna za gospodarkę odpadami w mieście.

Spółka powstała w wyniku przekształcenia dotychczasowych Gdańskich Inwestycji Komunalnych. Miasto skorzystało z nowych przepisów Prawa zamówień publicznych i, zamiast rozpisywać nowy przetarg, odbiór odpadów powierzyło własnej jednostce.

– To otworzyło dla polskich samorządów dużą szansę. Przygotowywaliśmy się do tego od dawna. Po dogłębnej analizie postanowiliśmy przekształcić spółkę Gdańskie Inwestycje Komunalne – powiedział Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. – Pozostał kapitał, zaplecze biurowe, ludzie – zapewnił Kiszkurno.

Nowo powstały GUK od przyszłego roku zajmie się wywozem odpadów z zamieszkiwanego przez ok. 80 tys. osób sektora szóstego, czyli dzielnic VII Dwór, Brętowo, Piecki-Migowo, Suchanino, Siedlce i Ujeścisko-Łostowice. Obecnie obowiązek ten należy do firmy Suez (dawniej SITA) Północ, która odbiera śmieci od wszystkich pozostałych mieszkańców Gdańska. Jednak z końcem marca 2018 r. kończy się umowa właśnie w sektorze szóstym.

Władze Gdańska już teraz zapowiadają, że w przyszłości Gdańskie Usługi Komunalne prawdopodobnie będą przejmować kolejne sektory w odbiorze odpadów.

Źródła: Dziennik Bałtycki, Puls Biznesu

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Piękny przykład łamania prawa!.
    Zamówienie IN House można zlecić własnej spółce pod warunkiem, że REALIZUJE 90 % USŁUGI DLA GMINY.
    Jakim cudem nowo powołana spółka realizuje 90 % usług dla miasta???

    Dla mnie proste, złamanie nie tylko Prawa Zamówień Publicznych, ale nepotyzm w czystej formie – trzeb było zapewnić miejsca pracy dla znajomków!!!

Skomentuj