Oprócz powiększenia kwoty oraz przyspieszenia terminu składania wniosków, zmiany w porównaniu do ubiegłorocznej edycji są kosmetyczne. Po raz pierwszy natomiast ustalone zostały wspólne terminy składania wniosków i głosowania z innymi miastami Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. W tym roku składanie wniosków w kwietniu, oprócz Gdańska, ma także Gdynia, Sopot i Rumia. Głosowanie na projekty odbędzie się natomiast w dniach 12 – 25 września 2016 r.
W szczególe
Tradycyjnie projekty dzielą się na dzielnicowe (łączna kwota: 10 mln zł) i ogólnomiejskie (2,5 mln zł). Zgłoszenie wniosku odbywać się będzie poprzez elektroniczny system naboru wniosków. Każdy z nich musi być poparty przez 15 mieszkańców dzielnicy lub Gdańska (w przypadku projektu ogólnomiejskiego), a zgłaszać można projekty z całego obszaru zadań własnych gminy.
Wraz z ogłoszeniem konsultacji budżetu obywatelskiego powołany został Zespół Konsultacyjny do oceny formalno-prawnej zgłaszanych propozycji projektów oraz regulamin konsultacji. Treść zarządzenia, w tym dokładne kwoty dla dzielnic oraz regulamin dostępne są na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski Na stronie tej sukcesywne będą też zamieszczane wszelkie informacje niezbędne do złożenia wniosku czy głosowania.
Harmonogram „Budżet Obywatelski 2017 w Gdańsku”:
- 28 marca – 30 kwietnia 2016 r. – kampania informacyjna
- 1 – 30 kwietnia 2016 r. – przyjmowanie wniosków i dostępność konsultantów dla wnioskodawców w wydziałach i jednostkach miejskich
- 4 maja – 30 czerwca 2016 r. – ocena wniosków pod kątem wykonalności
- 4 maja – 22 lipca 2016 r. – weryfikacja formalno-prawna i gospodarności propozycji przez Zespół Konsultacyjny
- do 10 sierpnia 2016 r. – losowanie numerów projektów na listach Baz Projektów
- 12-25 września 2016 r. – głosowanie nad propozycjami
- do 28 września 2016 r. – ogłoszenie listy wybranych projektów
Kontynuacja działań
Co ciekawe – ruszyły już prace przy realizacji 65. projektów z ubiegłego roku, a gdańszczanie korzystają już z wielu inwestycji, które zostały zrealizowane w poprzednich latach w ramach budżetu obywatelskiego. Warto przypomnieć: – W Gdańsku dzięki budżetowi obywatelskiego możemy cieszyć się dwoma przedsięwzięciami dotyczącymi kształtowania przestrzeni miejskiej, które od pierwszej edycji w 2013 r. zwyciężały w głosowaniach. Są to projekty pt. „Nowy Pachołek” i „Pusty Staw – park – sport, rekreacja, wypoczynek…” – informuje Sylwia Betlej, inspektor w Wydziale Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Więcej na ich temat TUTAJ.
Komentarze (0)