Reklama

ad1a KUBOTA [03.04-15.05.25]

GDOŚ zaskarża decyzję ws. elektrowni jądrowej

GDOŚ zaskarża decyzję ws. elektrowni jądrowej
pap/jw
15.04.2025, o godz. 8:56
czas czytania: około 2 minut
0

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska poinformował w poniedziałek o przekazaniu do WSA w Warszawie skargi na decyzję środowiskową GDOŚ ze stycznia br. Resort klimatu zapewnił, że nie wstrzymuje to inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

Chodzi o skargę na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w której częściowo uchylił on, częściowo utrzymał w mocy decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej. GDOŚ nie podał żadnych szczegółów, nie poinformował kto złożył skargę, ani czego ona dotyczy.

Standardowa procedura

Resort klimatu doprecyzował w odpowiedzi na pytanie PAP Biznes, że GDOŚ 11 kwietnia 2025 r. przekazał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję z 16 stycznia 2025 r. “Przekazanie skargi do sądu jest standardową procedurą i wynika z przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Co więcej przekazanie skargi do sądu nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej decyzji ani nie wstrzymuje możliwości kontynuowania przez inwestora procesu inwestycyjnego” – podkreśliło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W styczniu 2025 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska częściowo zmienił, a częściowo utrzymał własną decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej. GDOŚ zakończył w ten sposób ponowne rozpatrywanie elementów własnej decyzji w ramach postępowania odwoławczego.

Pierwotna decyzja GDOŚ

Decyzja środowiskowa z 2023 r. dla pierwszej elektrowni jądrowej liczy wraz z załącznikami ponad 550 stron. GDOŚ uznał w niej, że budowa i eksploatacja elektrowni – przy zachowaniu wskazanych w raporcie środowiskowym rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, a także przy spełnieniu wskazanych w decyzji działań nie będzie wiązała się z wystąpieniem znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko.

GDOŚ ocenił w swojej pierwotnej decyzji, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszary Natura 2000, nie pogorszy też stanu siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt oraz nie pogorszy integralności obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco negatywnie na wody podziemne i powierzchniowe, w tym wody Morza Bałtyckiego. Dodatkowo eksploatacja elektrowni nie spowoduje ponadnormatywnych emisji gazów i pyłów do środowiska, ani nie będzie wiązała się z wprowadzaniem ponadnormatywnych dawek substancji promieniotwórczych do gleby i ziemi, wód oraz powietrza.

O inwestycji

Inwestorem i przyszłym operatorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej to 2036 r., a kolejnych dwóch bloków to lata 2037-2038.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b EiR magazynowanie odpadów webinar 2025 [10.04-12.05.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 MBP 2025 [03.04-07.05.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2025