Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Gdynia powiększy sieć deszczomierzy

Gdynia powiększy sieć deszczomierzy
06.10.2020, o godz. 8:32
czas czytania: około 3 minut
0

Kolejne urządzenia do pomiaru opadów atmosferycznych wkrótce pojawią się w wybranych, gdyńskich lokalizacjach. Rok temu zarząd dróg i zieleni zainstalował trzy wysokiej klasy deszczomierze w Orłowie, Chwarznie-Wiczlinie i Pogórzu. Teraz ogłosił następny przetarg na dostarczenie trzech, nowych deszczomierzy, które będą zbierać dane opadowe i zostaną „wpięte” do regionalnej sieci monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Obecnie pomiary wód opadowych w Gdyni zbierają cztery deszczomierze. Trzy z nich zostały zamontowane na ogrodzonych ujęciach wody PEWiKu: przy ul. Janki Bryla, Inżynierskiej oraz przepompowni ścieków przy ul. Puckiej. Czwarty deszczomierz, obsługiwany przez IMGW, działa na skwerze Kościuszki. Dostęp do pomiarów z gdyńskich deszczomierzy ma każdy mieszkaniec poprzez stronę internetową.

Jak funkcjonują deszczomierze? 

Deszczomierze zainstalowane są 1 metr nad ziemią. Posiadają osłonę (w kształcie wiaderka) z malowanego proszkowo aluminium. Standardowo wyposażone są w system ogrzewania obejmujący lej zbiorczy i korytko przelewowe. W osłonie umieszczony jest mechanizm wagowy, który pozwala na wykrycie nawet najmniejszego opadu. Pomiary dokonywane są co 1 minutę i wysyłane do serwera co 10 minut. W okresie zimowym, poniżej 4 stopni Celsjusza, deszczomierze są podgrzewane grzałką, co umożliwia np. pomiar opadów śniegu nawet w najniższych temperaturach.

– Te niepozornie wyglądające urządzenia dostarczają cennych informacji o całorocznych opadach. W razie nawalnych deszczy czy nagłych powodzi (typu flashflood) umożliwią szybką reakcję miejskich służb. Zmieniający się klimat wymusza na nas tego typu inwestycje. Dlatego, mając na uwadze bezpieczeństwo gdynian, konsekwentnie rozwijamy sieć urządzeń monitorujących opady atmosferyczne. Liczymy zatem, że uda się nam sprawnie wyłonić wykonawców tego zadania. Planujemy jeszcze w grudniu tego roku uruchomić trzy nowe deszczomierze – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wsparcie dla optymalizacji systemu opłat za zmniejszoną retencję

– Zakup i instalacja nowych, energooszczędnych deszczomierzy to ważna inwestycja, nie tylko z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców Gdyni. System monitoringu opadowego będzie skutecznym narzędziem dla optymalizacji systemu opłat za zmniejszoną retencję. Dane pomiarowe pozwolą nam też wspierać prognostykę meteo we wdrażanym komunalnym modelu Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg – wyjaśnia Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Na oferty wykonawców ZDiZ czeka do 8 października

Postępowanie na montaż i uruchomienie elementów systemu monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego wraz z budową przyłączy elektroenergetycznych zostało podzielone na dwie części. Jedno urządzenie ma zostać zainstalowane w północnej dzielnicy Gdyni, dwa pozostałe trafią do dzielnic południowych. Zarząd Dróg i Zieleni wybrał już konkretne lokalizacje. Pierwszy deszczomierz ma stanąć na Wzgórzu św. Maksymiliana, w okolicy bulwaru Nadmorskiego, u zbiegu al. Piłsudskiego z ul. B. Prusa. Kolejne na Oksywiu przy ul. Muchowskiego oraz na Dąbrowie na pętli autobusowej przy ul. Miętowej.

– Przedmiotem zamówienia jest nie tylko dostarczenie i montaż trzech fabrycznie nowych deszczomierzy, ale też wykonanie przyłączy elektroenergetycznych wraz z zagospodarowaniem terenu. Wykonawca inwestycji będzie zobligowany do zainstalowania punktów monitoringu wysokości opadu atmosferycznego, które będą zasilane z sieci energetycznej – tłumaczy inż. Aleksandra Popowicz, która nadzoruje to zadanie z ramienia ZDiZ – Chcemy również, aby wykonawcy zamontowali dodatkowe czujniki wilgotności i temperatury powietrza w osłonie radiacyjnej do wszystkich sześciu deszczomierzy – dodaje specjalistka od wód opadowych.

Podczas analizy ofert będą brane pod uwagę trzy kryteria: 60% cena ofert brutto, 20% okres udzielonej rękojmi i gwarancji na roboty budowlane, 20% okres udzielonej rękojmi i gwarancji na zastosowane materiały i urządzenia.

Na oferty wykonawców ZDiZ czeka do 8 października.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024