Miasto Gdynia podjęło decyzję o objęciu patronatem projektu kubków miejskich wielokrotnego użytku. Innowacyjne kubki mają pojawić się na ulicach Gdyni już wczesną wiosną. Będzie z nich można skorzystać w wybranych punktach gastronomicznych w mieście.

Mieszkańcy Gdyni jako pierwsi w kraju będą mogli korzystać z kubków miejskich wielokrotnego użytku. Zostały one wykonane z polipropylenu, który jest bezpiecznym i trwałym materiałem.

Estetyczne, o satynowym wykończeniu i wygodnie wyprofilowanym wieczku z pewnością zachęcą mieszkańców do wypicia napoju na świeżym powietrzu. Warto dodać, że zniszczony kubek miejski może zostać poddany pełnemu recyklingowi i wrócić do mieszkańców jako nowy – w ten sposób funkcjonuje w systemie zamkniętym (GOZ).

Osoby kupujące napój będą mogły „wynająć” kubek. Następnie w punkcie sprzedaży, działającym w ramach systemu, oddać puste naczynie i odebrać zwrot kaucji.

Jak informują przedstawiciele Gdyni, partnerem systemu kubków miejskich może zostać każdy punkt dystrybucji gorących napojów w mieście, któremu zależy nie tylko na pozyskaniu nowych klientów, ale także powstrzymaniu stale rosnącego zalewu jednorazowych śmieci.

Za wdrożenie i funkcjonowanie systemu odpowiada gdyńska firma Ur Cup. Doświadczenie zdobywała obsługując m.in. takie wydarzenia jak festiwal Open’er.

– Wiosną system będzie zaadaptowany na obszarze miasta, w restauracjach i punktach, które do niego przystąpią, a gdynianie jako pierwsi w kraju będą mieli szansę korzystać z kubków wielorazowych w takiej formule. Miasto Gdynia jest partnerem systemu, co jest kolejnym krokiem zmierzającym do budowania świadomości w zakresie maksymalnego ograniczenia korzystania z opakowań jednorazowych i idei zero waste – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Czytaj więcej

Skomentuj